Charles Simonyi Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Charles Simonyi Kimdir? Kısaca Hayatı
Charles Simonyi Kimdir? Kısaca Hayatı

Microsoft'ta Yazılım Grubu Başkanı unvanıyla Microsoft Office uygulamalarının oluşturulmasında büyük rol oynayan Charles Simonyi kimdir? İşte Charles Simonyi'nin kısaca hayatı...

Charles Simonyi Kimdir? Kısaca Hayatı

Charles Simonyi, 10 Eylül 1948 tarihinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de dünyaya gelmiştir. Charles Simonyi, Budapeşte Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği profesörü olan Karoly Simonyi'nin oğludur. Lisedeyken gözlemci olarak bir bilgisayar laboratuvarında Sovyet Ural II adlı anabilgisayarı üzerinde çalışmıştır. O zamanlarda bilgisayarlara ilgi duymaya başlayan Charles Simonyi, laboratuvarda çalışan mühendislerden programlamayı öğrenmiştir.İlerleyen yıllarda okulu bırakan Charles Simonyi, derleyiciler yazmayı öğrenmişve yazdığı derleyicilerden birini devlet dairesine satmıştır.1966 yılında Denmark'a A/S Regnecentralen adlı bir şirkette çalışmaya başlamıştır. 1968 yılında eğitime devam etmeye karar veren Charles Simonyi, Kaliforniya Üniversitesi'nde Matematik ve İstatistik Mühendisliği'ni bitirmiştir. Lisansüstü çalışması için Stanford Üniversitesi'ne gitmiş ve Xerox PARC tarafından işe alınmıştır. Burada beraber çalıştığı Butler Lampson ile birlikte ilk WYSIWYG(What You See Is What You Get) belge hazırlama programını geliştirerek 1974 yılında faaliyete geçirmiştir. 1977 yılında Stanford Üniversitesi'nden doktorasını alan Charles Simonyi, 1981 yılına kadar Xerox PARC'da çalışmıştır.

Charles Simonyi, Xerox PARC'da beraber çalıştığı Robert Metcalfe'nin önerisi ile Microsoft'ta çalışmaya başlamıştır. Word ve Excel'in geliştirilmesinde önemli rol alan Charles Simonyi, özellikle de Excel Tablo Sistemleri'ne çok büyük katkı sağlamıştır. 2002 yılında kendine bir ortak bulan Charles Simonyi, Microsoft'u bırakarak Gregor Kiczales ile birlikte Intentional Software isimli şirketi kurmuştur. Charles Simonyi, bilgi teknolojisi alanı genelinde yaptığı yenilikçi çalışmalar sayesinde 2004 yılında Wharton Bilgi İşlem Ticaret Ödülü'nü kazanmıştır.

Charles Simonyi, 2006 yılında uzay yolculuğuyla ilgilendiğini belirterek Spaces Adventures Ltd. Şirketi ile Uluslararası uzay istasyonu için on yıllık bir anlaşma imzalamıştır. 7 Nisan 2007'de Soyuz TMA-10 ile uzaya fırlatılan Charles Simonyi, uzaya giden ikinci macar olmuştur. 20 Nisan 2007'de Soyuz TMA-9 ile geri dönen Charles Simonyi, yolculuğu hakkında "Dünya'nın karanlığın içinde nasıl göründüğü çok şaşırtıcı.Çok ama çok dramatikti. Tıpkı büyük bir sahnede, opera ve modern oyunun fantastik üretimi gibiydi." ifadelerini kullanmıştır.

Charles Simonyi, şu anda kendi şirketi Intentional Software'ın başındadır.

Etiketler: charles simonyi kimdir, charles simonyi kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap