Christiaan Huygens Neyi Bulmuştur? Christiaan Huygens'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Christiaan Huygens Neyi Bulmuştur? Christiaan Huygens'in Kısaca Hayatı
Christiaan Huygens Neyi Bulmuştur? Christiaan Huygens'in Kısaca Hayatı

Ünlü bilim insanı Christiaan Huygens kimdir ve neyi bulmuştur? İşte Christiaan Huygens'in kısaca hayatı.

Christiaan Huygens Kimdir? Christiaan Huygens'in Kısaca Hayatı

14 Nisan 1629'da Lahey’de hayata gözlerini açan Christiaan Huygens zengin ve nüfuzlu bir ailenin ikinci çocuğuydu. Babası bir diplomat ve Orange House'da danışmandı. Babası aynı zamanda Galileo Galilei, Marin Mersenne ve Renē Descartes'ın da arkadaşıydı. Bundan dolayı Christiaan Huygens doğumundan beri hayatını entelektüel bir ortamda yaşamıştır.16 yaşına kadar evde eğitim gören Huygens, mekanik aletlerle ilgilenmeyi seviyordu. Dil, tarih, coğrafya, matematik, mantık, retorik eğitimlerinin yanında müzik, dans, eskrim ve binicilik eğitimleri de aldı. 1645’den Mart 1647 yılına kadar Leiden Üniversitesi'nde hukuk ve matematik eğitimi aldı. Eğitimi boyunca Descartes da aileye tavsiyeler veriyor ve hocalar öneriyordu.

Bunun ardından babasının müdürü olduğu Orange Koleji’nde çalışmalarına devam etti.Ağustos 1649'dan sonra diplomat olarak Nassau dükü ile çalışmaya başladı.Görevi sebebiyle çeşitli seyahatlerde bulundu. 

1666 yılında Fransa'ya yerleşen Huygens, Fransız Bilim Akademisi’nde çalışmaya başladı. 1673 yılına kadar bilim tarihinin bir diğer önemli ismi olan Leibniz'e analitik geometri ve matematik dersleri verdi. Burada yaşadığı sorunlar nedeniyle 1681'de Lahey'e geri döndü. 1685'te Fransa'ya dönmek istese de Nantes Fermanı bunu engellemiştir. 12 Haziran 1689'da İngiltere’ye yaptığı ziyaretinde Isaac Newton ile tanıştı. 8 Temmuz 1695'te hayatını kaybetti.

Christiaan Huygens Neyi Bulmuştur? Christiaan Huygens'in Çalışmaları

Huygens, Descaters’in elastik çarpışma hakkındaki görüşlerinin yanlışlığını göstererek kanunların doğru halini formülize etti. Huygens, Newton’un İkinci Kanunu’nun da günümüzdeki halini kuadratik formda ifade eden bilim insanıdır. 1659 yılında merkezcil kuvvetin günümüzdeki standart formülünü dairesel hareketten yararlanarak elde etti.  Bu formül daha sonradan astronomi alanında sıkça kullanıldı. 

Christiaan Huygens'in en önemli çalışmalarından biri optik alanında yaptıklarıdır. Huygens ışığın dalga kuramıyla akıllarda kalmıştır. Modern dönemin en çok ele alınan ve bilimde önemli ilerlemelere yol açan ışık hızı tartışmasında Huygens'in de katkıları vardır. Huygens, ışık hızının bir sonunun olduğunu ortaya atan bilim insanıdır. Bu teorisini kinematik ve geometrik optik ile desteklemiştir.

Christiaan Huygens, zamanı daha doğru ölçen sarkaçlı saatleri bulmuştur. Bu buluş, zaman ölçme açısından bir dönüm noktası kabul edilir. Özellikle denizcilere yardımcı olması için tasarladığı bu sarkaçlı saatte yer çekimini ihmal ettiği için tam başarılı bir çalışma olmamış ve kendisinden sonrakiler tarafından bu hata düzeltilebilmiştir. Tasarlanan saat Dünya'nın merkezinden uzaklaştıkça sarkacın salınımında değişiklikler meydana geliyordu. 

Bunların yanında Christiaan Huygens, Satürn'ün halkalarını da farkeden ilk bilim insanıdır. 1655'te Satürn'ün etrafında ince, düz ve ekliptik eğimli bir bir halka olduğunu iddia etmiş ve Satürn'ün uydusu olan Titan'ı keşfetmiştir. Aynı yıl Orion Nebula’sını da gözlemleyip çizen Huygens'in bu çizimi de bu takımyıldızın görselleştirilmiş ilk halidir. Huygens bu çalışmaları boyunca birçok nebula ve yıldız keşfetmeyi başarmıştır.

Etiketler: christiaan huygens ışık, christiaan huygens sarkaçlı saat, christiaan huygens kısaca hayatı, christiaan huygens kimdir, christiaan huygens çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap