Çin Ay'ın Karanlık Yüzüne Gidiyor!


Teknonce > Astronomi > Çin Ay'ın Karanlık Yüzüne Gidiyor!
Çin Ay'ın Karanlık Yüzüne Gidiyor!

Çin yıllardır üzerine konuşulan ve onlarca farklı komple teorisine konu olan Ay'ın karanlık yüzüne uydu gönderdi! İşte ayrıntıları...

Bilim ve teknoloji alanında her geçen gün adını daha fazla duyuran Çin, son çalışmasıyla astronomi takipçilerini heyecanlandıracak bir proje başlattı. Çin, Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmek için başlattığı projesinde ilk adım olarak 'Queqiao' adlı iletişim uydusunu bu sabah uzaya gönderdi.Bir süredir Ay çalışmalarına aralıksız devam eden Çin, yıllardır üzerine çok sayıda komple teorisi üretilen Ay'ın karanlık yüzüne dair çalışmalarına da hız verdi. Queqiao (Magpie Köprüsü) adlı uydu, Çin’in Ay’a göndermeyi planladığı Chang’e 4 ile dünya arasındaki iletişimde aracı rolü üstlenecek. Ay'ın karanlık yüzünün araştırılmasına son derece önemli bir rol üstlenecek olan uydu, bu görevi için bu sabah uzaya fırlatıldı.

Öte yandan uydunun Ay’a gönderilecek olan keşif aracının sorunsuz bir şekilde iniş yapmasına da yardımcı olacağını belirten Proje Müdürü Cang Lihua, uydunun 445 bin kilometrelik çekim mesafesi ile bir ilk olacağını da vurguladı. Uydunun yolculuğunda beklenmedik herhangi bir sorun çıkmazsa, dünyadan 445.000 kilometre uzaklıkta Lagrangian noktasında yörüngeye girecek.

Çin'in bu projesinde bir sorun yaşamaz ve Chang’e 4 de Ay’a indirmeyi başarabilirse Çin, bu projesiyle Ay'ın karanlık bölgesini gezebilen ve veri toplayabilen ilk ülke olma ünvanını elde etmiş olacak.

Etiketler: çin, ay, astronomi, ayın karanlık yüzü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap