Çin'den Küresel İklim Anlaşması Açıklaması


Teknonce > Bilim > Çin'den Küresel İklim Anlaşması Açıklaması
Çin'den Küresel İklim Anlaşması Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Trump'ın anlaşmadan çekileceği iddialarıyla tekrar gündeme gelen küresel iklim anlaşması hakkında Çin Başbakanı Xi Jinping bir açıklama yaptı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'la yaptığı telefon görüşmesinde seçim sonuçlarına dair iyi dileklerini iletirken küresel iklim anlaşmasını da gündeme getirdi. Çin'in küresel iklim anlaşmasına bağlı kalacağını belirten Xi Jinping Trump'ın tutumunu da eleştirdi. Fransa'nın da küresel iklim anlaşmasına bağlılığını sürdürmesi ve bu yöndeki çalışmaları da desteklemesi gerektiğini belirten Jinping Amerika'nın anlaşmadan çekilme tehtidini de ele aldı. Hatırlanacağı gibi Trump, göreve gelişinden kısa bir süre sonra Amerika'nın yenilenebilir enerji alanındaki projelerinin birçoğunu askıya almış ve kurumların internet sitelerinden de ilgili çalışmaları kaldırtmıştı. (İlgili haber için tıklayınız.)Ardından yaptığı açıklamalarla da küresel iklim anlaşmasından çekileceğinin sinyallerini veren Donald Trump kamuoyundan tepki çekmişti. Çin'in attığı adımlarda da Trump'ın bu politikasının karşısında durduğu açıkça anlaşılıyor. Bilindiği gibi Amerika ve Çin, zehirli sera gazı salınımında Dünya'nın ilk iki sırasında yer alan ülkeler.

Küresel İklim Anlaşmasına tüm ülkelerin bağlılıklarını sürdürmesi gerektiğinin altını çizen Xi Jinping, Donald Trump'ın tutumunu da eleştirdi. Küresel iklim anlaşmasının şu anda Amerika'yla üzerinde uzlaştıkları az sayıda başlıktan biri olduğunu vurgulayan Jinping, Amerika'nın da sözleşmeye bağlılığını sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Anlaşmayı imzalamış olan 200 ülkenin temsilcileri 8-18 Mayıs tarihleri arasında Bonn'da bir araya geliyor. Konferans'ta Amerika'nın küresel iklim anlaşmasına karşı olan tutumu da ele alınacak.

Etiketler: küresel iklim anlaşması, sera gazı salınımı, trump, Xi Jinping

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap