Çin'in Ay'a Yerleşme Çalışmaları Hızla Sürüyor


Teknonce > Astronomi > Çin'in Ay'a Yerleşme Çalışmaları Hızla Sürüyor
Çin'in Ay'a Yerleşme Çalışmaları Hızla Sürüyor

Çin daha önce Ay'a yerleşmek ve burada bir koloni kurmak için çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı. Bilim insanları, Dünya üzerinde kurulan simülasyonda çalışmalarını sürdürüyor.

Çin'in Ay'a yerleşme çalışmaları hız kesmeden devame ediyor. Ay'da kurulacak dev tesis için birçok deneme yapan Çin, tesisi yönetecek astronomlar yetiştirmeyi de sürdürüyor. Bilim insanları için Pekin'de Yuegong-1 adlı prototip bir ay laboratuvarı ve yaşam alanı kuran Çin hükümeti, astronomların bu simülasyonda yaşayıp Ay çalışmaları ve koşulları için hazırlanmalarını sağlıyor. Daha önce sizlerle simülasyonun kuruluşunu ve koşullarını paylaşmıştık. (İlgili haber için tıklayın.)Tüm su ve organik kaynaklarını geri dönüştürmek üzere tasarlanmış olan bu modül, 160 metrekarelik bir alan kaplıyor. Bu simülasyondaki tek eksik, Ay'da zayıf olan yer çekimi. Bunun dışında her şey, sanki Ay'da yaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek şekilde tasarlanmış. 

Çin haber ajansı Xinhua Net'e bilgi veren Yuegong-1'in baş tasarımcısı Liu Hong, bu simülasyonun en önemli misyonunun, astronomların psikolojilerini test etmek olduğunu söyledi. Bilim insanları simülasyondayken Ay'da yalnız başına yaşıyormuş gibi hissettiren bu ortamda tam 200 günü geride bıraktılar. Çin medyasının konuyu tekrar gündeme almasının sebebi de bu durumun önemli bir başarı olarak görülmesi. 

Hedef ise tam 365 günü tamamlamayı başaracak bir ekip kurmak. Elbette bu sanıldığı kadar kolay değil. Bu simülasyonda yaşayan bilim insanları birçok zorluğa göğüs germek durumunda. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın.) Bu zorlu koşullar içinde yaşayanlar ise bugünün değil, aslında geleceğin uzay bilimcileri. Beihang Üniversitesi'nden bir grup biyotıp öğrencisi arasından seçilen gönüllüler, Çin'in bu iddialı uzay programının merkezinde yer alıyor.

Çin Ay yüzeyiyle ilgili planlarını yakın bir gelecekte gerçekleştirmek istiyor. Bir yandan bilim insanlarını zorlu koşullara hazırlarken, bir yandan da uzay aracı ve roket tasarımlarını da mümkün olan en kusursuz hale getirmeye çalışıyor. Amaçları ise önümüzdeki 10 yıl içinde Ay'ın karanlık yüzüne de ulaşıp Ay'da bir tesis kurmak. Bu tesis ise hem Ay madenciliği hem de uzay araştırmalarında kullanılacak.

Etiketler: çin uzay araştırmaları, çin aya yerleşme çalışmaları, çin ay simülasyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap