Çin'in Dev Teleskobu Faaliyete Geçti!


Teknonce > Astronomi > Çin'in Dev Teleskobu Faaliyete Geçti!
Çin'in Dev Teleskobu Faaliyete Geçti!

Çin'in yapımı 5 yıl süren ve 30 futbol sahası büyüklüğünde olan dev teleskopu FAST(Küresel Diyafram Radyo Teleskop) faaliyete geçti. Ayrıntılar haberimizde...

"Çin'in gökyüzündeki gözü" olarak tanımlanan, 180 milyon dolara mal olan ve yapımı 5 yılda tamamlanan FAST faaliyete geçti. Çin'in güneybatısında yer alan Guizhou bölgesinde yapılan FAST, 30 futbol sahası büyüklüğünde... Çin'in devasa büyüklüğe sahip teleskopu FAST, saniyede 38 gigabyte veri toplayabiliyor. Bu dev teleskop, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak, zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda yaşam araştırmalarına yardım edecek.Teleskopun baş mühendisi Jiang Peng "Devreye girdikten sonra, FAST tam kapasite gözlem için kullanılabilir ve teleskopun iki veya üç yıl içinde bir dizi önemli keşif yapması bekleniyor" dedi. Tesisin test aşamasında zayıf pulsarları tespit etmek konusunda oldukça başarılı olduğu ve 3 yıl süren testlerde 102 zayıf pulsar tespit edildiği ifade edildi.

Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomi Rasathaneleri eski yöneticisi ve FAST proje yöneticisi Yan Jun, artan ekonomik gücü ve temel bilimsel araştırmalara artan yatırımla Çin'in insanlığın ortak davalarına daha fazla katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Beijing Üniversitesi'ndeki Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü'nden bilim adamı Li Kejia ise dev teleskop hakkında "FAST, radyo teleskoplarının etkili bir şekilde keşfedebileceği alan aralığının hacmini dört kat arttırdı" yorumunu yaptı.

2022 yılına kadar yörüngede kalıcı bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Pekin yönetimi, bu hedefe ulaşılması durumunda Çin, ABD ve Rusya'dan sonra uzay istasyonu kuran üçüncü ülke olacak.

Etiketler: çin dev teleskop, çin fast teleskopu, çinin gökyüzündeki gözü, çin uzay istasyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap