Çin'in Elektrikli Uçağı Başarıyla Havalandı


Teknonce > Teknoloji > Çin'in Elektrikli Uçağı Başarıyla Havalandı
Çin'in Elektrikli Uçağı Başarıyla Havalandı

Peş peşe yaptığı teknolojik atılımlarla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Çin, elektrikle çalışan yeni bir uçak üretmeyi de başardı. 

Çin'in teknoloji alanında yaptığı geliştirmeler hız kesmeden devam ediyor. İlk olarak 2012 yılında çalışmalarına başlanan elektrikli uçağın yeni prototipi Çin tarafından başarıyla test edildi. 2 saat boyunca havada kalmayı başaran uçak şimdilik RX1E-A ismiyle anılacak. Bu uçak, daha önce üzerinde çalışılmış olan RX1E'nin bir üst modeli.Shenyang Aerospace Üniversitesi tarafından tasarlanan RX1E-A Caihu Havalimanı'ndan hareket ettikten sonra 2 saat boyunca havada kalmayı başardı. Daha önceki elektrikli uçak RX1E, 45 dakika boyunca havada kalmayı başarmıştı. Yeni elektrikli uçakla birlikte bu sürede de artış sağlanmış oldu.

Bir pilot ve bir yolcu olmak üzere şimdilik sadece iki kişi taşıma kapasitesine sahip olan uçak saatte 160 km hızla hareket edebiliyor. Bunların yanında,  Liaoning General Aviation Academy Başkan Yardımcısı Zou Haining, uçağın son derece dayanıklı bir yapısının olduğunun da altını çiziyor. Bu özelliği sayesinde de Dünya piyasasına girmesinin de kolaylaşacağı belirtiliyor.

İlk uçuşunu dün gerçekleştiren elektrikli uçak, güvenli bir iniş yapması için de paraşüt sistemiyle donatılmış durumda. Üretilen bu elektrikli uçağın öncelikle pilot eğitimleri ve turizm alanlarında değerlendirilmesi hedefleniyor. Ulaşım aracı olarak kullanılması şimdilik zor görünse de, kısa zamanda hava fotoğrafçıları için de cazip bir araç halini alabilir. Zengin kesimin şehir içi kısa uçuşlarda kullanıp kullanmayacağını ise zaman gösterecek. 

Hatırlanacağı gibi RX1E'nin de başarılı denemelerinin ardından seri üretime geçirilmesi kararı alınmıştı. 

Etiketler: elektrikli uçak, çin teknolojik gelişme

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap