Çinli Bilim İnsanları Maddeyi Işınlamayı Başardı!


Teknonce > Bilim > Çinli Bilim İnsanları Maddeyi Işınlamayı Başardı!
Çinli Bilim İnsanları Maddeyi Işınlamayı Başardı!

İnsanların uzun bir süredir hayalini kurduğu ve birçok filme de konu olan ışınlanma teknolojisinde ilk dev adım atıldı. Çinli bilim insanları bir maddeyi ışınlamayı ilk kez başardıklarını duyurdu.

Çin'de çalışmalar yürüten bilim insanları, Dünya'nın yörüngesine bir fotonu ışınlamayı başardıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada üzerinde çalışılan fotonun, 500 kilometre mesafedeki bir kuantum uydusuna başarıyla ışınlandığı belirtildi. Işığın temel birimi ve tüm elektromanyetik ışınların kalıbı olan partiküllere foton adı veriliyor. Başarıyla sonuçlanan deneyle birlikte Dünya ve Dünya dışı ortam arasındaki ilk kuantum veri ağı da kurulmuş oldu.Kuantum Işınlaması Nasıl Olur?
 

Kuantum ışınlaması maddenin enerjiye dönüşerek zaman ve uzayda hareket etmesi olarak tanımlanıyor. Işınlamada foton çiftleri kullanılır. Foton çiftleri arasındaki uzaklık ne kadar olursa olsun, bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkiliyor. Çinli bilim insanlarının gerçekleştirdiği son çalışma ise bu zamana kadarki en uzun mesafeli kuantum ışınlaması olarak kayda geçirildi.

Ne İşe Yarayacak?
 

Çinli bilim insanları, başarıyla sonuçlanan deneyin ‘kuantum interneti için ilk adım’ olduğunu duyurdu.
 

Partiküllerin fiziksel temas olmaksızın veri aktarımı gerçekleştirebildiği kuantum internetinin, hayata geçtiğinde veri aktarım ve bağlanma hızında da devrim niteliğinde bir gelişme olacağı düşünülüyor. Kuantum ışınlamasının tıpta da kullanılabilmesi için de çalışmalar yürütülüyor.

Etiketler: ışınlanma, çinli bilim insanları, kuantum interneti, kuantum ışınlanması, foton çiftleri, Kuantum Işınlaması Nasıl Olur?

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap