Çin ve Avrupa Uzay Ajansları, Ay'da Köy Kuracaklar


Teknonce > Astronomi > Çin ve Avrupa Uzay Ajansları, Ay'da Köy Kuracaklar
Çin ve Avrupa Uzay Ajansları, Ay'da Köy Kuracaklar

Dün yapılan açıklamaya göre Çin Uzay Ajansı (CNSA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Ay'da bir köy kurma konusunda anlaştılar.

Son yıllarda birçok uzay ajansı, Ay'a yeniden astronot gönderme konusunu gündeme getirip çalışmaların daha farklı bir boyuta gelmesi için kendi içlerinde tartışmalar yürütüyorlardı. NASA'nın Ay keşif faaliyetleri dışında iki farklı kurumdan Ay'daki çalışmalara yönelik açıklama geldi. Avrupa Uzay Ajansı ve Çin Uzay Ajansı'nın birlikte yürüteceği çalışmayla Ay yüzeyine mürettebatlı olarak yerleşme planının anlaşması açıklandı. Açıklamaya göre, 2020 yılında Ay yüzeyinde bir köy kurulması planlanıyor. Duyuru ilk önce Çin Uzay Ajansı Genel Sekreteri Tian Yulong tarafından yapıldı. Açıklama ESA Medya İlişkileri Başkanı Pal A. Hvistendah tarafından onaylandı. Hvistendahl yaptığı açıklamada "Çinlilerin zaten çok iddialı bir Ay programı var. Uzay araştırmaları, 60'lı yılların rekabet döneminden bu yana çok değişti. Barışçıl amaçlarla uzayı keşfetmek için uluslararası alanda işbirliği yapılması gerektiğini biliyoruz. "dedi.

Yulong ve Hvistendahl, bu üssün ay madenciliği, uzay turizmi ve daha ileri düzey uzay araştırmaları için de önemli bir adım olacağını savundular. İlerleyen yıllarda Ay yüzeyine daha fazla ziyaret, iki kurumun da ortak amaçları arasında yer alıyor. 

Çinli araştırmacılar Chang programının bir parçası olarak ayda maden arayışlarında çabalarını sürdürüyor. Bu arayışların temel amacı da Dünya'daki füzyon reaktörlerine yakıt bulmak. ESA'nın ise Smart-1 programıyla Ay'ın Kuzey Kutup bölgesinin ayrıntılı bir haritasını oluşturduğu biliniyor. Smart-1 programıyla buz halindeki suyun toplanabileceği olası taban alanları tespit edilmeye çalışıyor.

Kurulması kararlaştırılan bu köy planının ayrıntıları henüz açıklanmış değil. ESA Direktörü Jan Woerner'in Ay yüzeyinde diğer kurumlarla işbirliği çerçevesinde bir program oluşturma çabası 2015 yılından beri biliniyor. Yani iki kurum arasındaki anlaşmanın sonuçlarının yakın zamanda şekillenmesini umuyoruz. 

Ay yüzeyinde kurulacak tesis için 3D baskı tekniklerinin kullanılacağı düşünülüyor. Bununla birlikte ESA 2013 yılında ayda kurulacak yapıların kubbelerini radyasyondan ve küçük meteoritlerden koruyacak duvarları oluşturmak için ay topraklarını kullanmanın imkanını test ettiğini duyurmuştu.

Çin Uzay Ajansı'nın, Çin Ordusuyla yakınlığından dolayı  Amerika tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu'na girişi engellenmişti.2011 yılında kabul edilen yasanın ardından Çin Uzay Ajansı'nın uluslararası toplumda böylesi bir yakınlaşmaya girmesi, Nasa'yla da yeniden ilişki kurması ihtimalini gündeme getirdi. Bu yeni anlaşma, üç kurum arasında yeni bir anlaşmayı da doğurabilir. 

Kaynak: https://www.universetoday.com/135270/europe-china-discuss-moonbase-partnership/

Etiketler: NASA, ESA, CNSA, ayda uzay üssü, uzay araştırmaları, ayda maden çalışmaları,astronomi haber, uzay turizmi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap