Çin ve Rusya, Anti-Uydu Teknolojisi Geliştiriyor


Teknonce > Astronomi > Çin ve Rusya, Anti-Uydu Teknolojisi Geliştiriyor
Çin ve Rusya, Anti-Uydu Teknolojisi Geliştiriyor

ABD 'nin en üst düzey istihbarat yetkililerinden Dan Coats, sunduğu bildiride Çin ve Rusya'nın anti uydu sistemleri geliştirdiğini açıkladı.

Amerikan ulusal istihbarat müdürü Dan Coats, Amerikan istihbaratının topladığı verilerle Dünya çapındaki uzay silahları yapılanmalarını değerlendirdi. Coats'a göre geleceğin savaşları üst düzey teknolojik silahlarla yapılacak. Uydu sistemlerini engellemeye yönelik çalışmalar ise birçok büyük devlet tarafından önemle yürütülüyor. Coats Rusya ve Çin'in anti uydu sistemleri (ASAT) üzerindeki çalışmalarının ise hızla devam ettiğini bildiklerini söyledi.Coats, tahrip edici sistemlerle birlikte Rus ve Çin ASAT silahlarının muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde tamamlanacağını iddia etti. Coats, "Rus askeri yetkilileri uzay silahlarını hava savunma sistemlerinin bir parçası olarak görüyor ve uyduları etkilemek için çeşitli çalışmalar yürütüyorlar." dedi. 

Coats'un iddialarına göre Çin ve Rusya, hassas alan tabanlı optik sensörleri kör edebilen ve uyduları hedef alabilen güdümlü lazer silah teknolojilerini her geçen gün ilerletiyor. Rapora göre Rusya bu silahları ABD'nin uyduları için geliştirip tasarlıyor. Coats ayrıca, uzay sistemlerine karşı elektronik savaş saldırısı tehditlerinin önümüzdeki yıllarda da sayı ve farklı türlerde genişleyeceğini belirtti. 

Geçtiğimiz günlerde sizler büyük devletlerin geliştirdikleri ve geliştirmekte oldukları uzay silahlarıyla ilgili bilgi vermiştik. (İlgili haber için tıklayın.) Üçüncü Dünya Savaşı söylentilerinin sıkça konuşulduğu bu yıllarda, gelişmiş teknolojik silahlarla ilgili söylenti ve haberler de yoğunlaşacaktır. Biz de haberler ulaştıkça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bakalım daha ne silah haberleri gelecek.

Etiketler: anti uydu sistemleri, lazer silahı, üçüncü dünya savaşı silahları, ASAT, uzay silahları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap