Css Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > Css Nedir?
Css Nedir?

Hatırlayacağınız gibi "HTML nedir?" yazımızda Css'e değinmiştik. Şimdi Css'i daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Css(Cascading Style Sheets-Basamaklı Stil Şablonları)  HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.

 

Basit bir dille söylemek gerekirse Css, HTML'i daha dinamik ve görsel hale getirerek göze daha iyi görünen sayfalar yapmamızı sağlar. Örneğin bir web sitesi yaparken birçok yerde aynı boyutta, aynı renkte bir yazı kullanıyorsunuz bu özellikleri her seferinde tekrar tanımlamak yerine Css dosyasında tanımlayarak sayfanıza o Css dosyasını çağırdığınızda artık o yazıyı kullandığınız her yerde Css dosyasında belirlediğiniz özelliklerde görünecektir.Css kodları, HTML kodlarının içine yazılabileceği gibi harici bir Css dosyası oluşturularak da işlem yaptırılabilir.

<.link href="css dosyasının adı" rel="stylesheet" media="screen">

kodu sayesinde oluşturduğunuz Css sayfasını istediğiniz sayfaya çağırabilirsiniz. (Kodun başında yer alan noktayı kaldırın.)

Css kullanarak sayfalarınızı ve renk yönetiminizi daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Metin biçimlendirme ve yazı özellikleri üzerinde de oynamalar yapabileceğiniz gibi tek bir css dosyası ile bütün bir siteyi görsel olarak kontrol edebilirsiniz.

Css Türleri

Css temel olarak 3'e ayrılır. Bunlar yerel Css, genel Css ve harici Css'dir.

Yerel Css: Sadece sayfa içerisinde tanımlandığı yerde geçerlidir. Html belgesinin body bölümüne yazılırlar.

Genel Css: Tanımlandığı sayfanın her yerinde geçerlidir. Html belgesinin head bölümüne yazılırlar.

Harici Css: Sayfa dışında bir Css dosyası oluşturularak o dosyanın sayfaya çağrılmasıdır. Yukarıda verdiğimiz kod sayesinde Html sayfalarına Css dosyalarını çağırabiliriz.

Etiketler: css, html, yazılım, kod, kodlama, programlama, link, şablon, stil, web, web tasarım, site tasarım, site yapma, site nasıl yapılır?

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap