Daniel Bernoulli Kimdir? Daniel Bernoulli Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Daniel Bernoulli Kimdir? Daniel Bernoulli Hayatı ve Buluşları
Daniel Bernoulli Kimdir? Daniel Bernoulli Hayatı ve Buluşları

Bernoulli ailesinin ünlü matematikçilerinden olan ve ayrıca fizikçi olan Daniel Bernoulli kimdirDaniel Bernoulli ilkesi nedir? İşte Daniel Bernoulli'nin hayatı, fizik alanındaki çalışmaları ve buluşları...

Daniel Bernoulli Kimdir? Daniel Bernoulli Hayatı ve Buluşları

Daniel Bernoulli, 8 Şubat 1700 tarihinde Groningen, Hollanda'da dünyaya gelmiştir. Daniel Bernoulli'nin babası Johann Bernoulli, kalkülüsün ilk geliştiricilerinden, amcası Jakob Bernoulli ise olasılık kuramını ilk keşfeden kişidir.  Daniel Bernoulli, W. W. Rouse Ball tarafından "Genç Bernoulli'ler arasında en yetenekli olandır" şeklinde tanıtılmıştır. Okul çağına geldiğinde babası Daniel Bernoulli'ye işletme okumasını tavsiye etmiş fakat Bernoulli, matematik eğitimi almak istediği için babasını dinlememiştir. Daha sonra babası tıp okumasını istemiş ve Daniel Bernoulli bu isteği ancak babasının ona özel olarak matematik öğretmesi şartıyla kabul etmiştir.Basel, Heidelberg ve Strasbourg'da tıp eğitimi alan Daniel Bernoulli, 1721 yılında akciğerlerin işlevine ilişkin bir tez hazırlayarak doktorasını almıştır. Matematik çalışmalarına abisi Nicolas ile başlayan Daniel Bernoulli, daha sonra babasıyla birlikte çalışmaya başlamıştır. 

Matematik ve fizik alanında çalışmalar yapan Daniel Bernoulli, 17 Mart 1782 tarihinde Basel, İsviçre'de hayatını kaybetmiştir.

Daniel Bernoulli Fizik Alanındaki Çalışmaları

Daniel Bernoulli, Hydrodaynamica adlı eserinde gazlar için kinetik kuramının temelini atmış ve bu fikri Boyle yasasını açıklamak için kullanmıştır. İsviçreli bir başka matematikçi olan Leonhard Euler ile elastiklik üzerine çalışmış ve Euler-Bernoulli ışın eşitliğini oluşturmuşlardır. Daniel Bernoulli'nin oluşturmuş olduğu Bernoulli ilkesi aerodinamik alanında büyük bir öneme sahiptir.

Bernoulli İlkesi

Akışkanlar dinamiğinde Bernoulli prensibi veya Bernoulli ilkesi, sürtünmesiz bir akış boyunca hızla gerçekleşen bir artışın aynı anda ya basınçta ya da akışkanın potansiyel enerjisinde azalmaya neden olduğunu ifade eder. Daniel Bernoulli bu prensibini 1738 yılında Hydrodynamica adlı kitabında yayınlamıştır.

Farklı kaynaklarda Bernoulli denklemi olarak da geçen bu prensip farklı türlerde akışkan debileri üzerinde uygulanabilir. Aslında farklı türlerde akışkanlar için farklı Bernoulli denklemleri vardır. Bernoulli ilkesinin en basit hâli sıkıştırılamaz akışkanlar  ve düşük Mach sayısında hareket eden sıkıştırılabilir akışkanlar için geçerlidir.

Bernoulli ilkesinin uygulanabilmesi için aşağıdaki varsayımlar karşılanmalıdır:

  • Akışkan sıkıştırılamaz olmalıdır - basınç değişse bile, akım çizgisi boyunca yoğunluk sabit kalmalıdır.
  • Viskoz kuvvetlerinin yarattığı sürtünme ihmal edilebilir olmalıdır.
Etiketler: daniel bernoulli kimdir, bernoulli ilkesi, daniel bernoulli hayatı, daniel bernoulli fizik alanındaki çalışmaları, daniel bernoulli buluşları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap