Deep Web Nedir? Deep Web Siteleri Nelerdir?


Teknonce > Teknoloji > Deep Web Nedir? Deep Web Siteleri Nelerdir?
Deep Web Nedir? Deep Web Siteleri Nelerdir?

Uzun bir süredir adından sıkça söz ettiren Deep Web gündemdeki yerini koruyor. Deep Web nedir? Deep Web siteleri nelerdir? Deep Web'de Neler Var?

Deep Web Nedir?Türkçeye derin internet olarak çevrilen Deep Web, sahip oldukları içeriklerden dolayı arama motorlarında listelenmez ve motorlar tarafından engellenir. Yasalara ve arama motorlarının koyduğu kurallara aykırı davranan bu Deep Web sitelerini bulmak bundan dolayı hiç de kolay değildir. İnternetin karanlık yüzü olan Deep Web site sahipleri kişisel sunucular kullanarak sitelerini erişimi kısıtlı özel ağlarda barınırlar. Normal web gezintilerinde linklerin sonunda yer alan ".com" kısmı Deep Web'de çoğunlukla ".. onion" olarak yer alır. Yani Deep Web linkleri genelde ".onion" olarak biter.

Deep Web denilen alan gerçekten de derin ve karanlık bir bölgedir. Dolayısıyla erişebilmek için de bazı kurallarının bilinmesi ve onlara göre hareket edilmesi gerekir.

Deep Web'e Nasıl Girilir?

İnternetteki bazı siteler Deep Web linklerini paylaşsa da yine klasik tarayıcılarla bunlara erişmeniz mümkün değildir. Deep Web linkleri, ya tarayıcılar tarafından ya da devletler tarafından erişime kapatılmıştır. Deep Web sitelerine erişebilmek için klasik ve bilindik tarayıcılar değil, Tor gibi kimliği gizleyen tarayıcılar kullanılır. Bu tarayıcıların temel vasfı, internete bağlanan kişilerin bilgilerini erişilmez kılmasıdır. Yani internete Tor üzerinden girdiğinizde gezinmeleriniz kullandığınız esas IP üzerinden değerlendirilmez. Yani Tor, bir çeşit maskedir.

Tor aracılığıyla Deep Web'e girmeniz ve sitelerde kısa süreler kalmak kaydıyla gezinti yapmanız halinde bilgilerinize ulaşım kolay olmasa da, yapacağınız ufak bir işlem (ödeme, kargoyla satın alma vs.) artık sizin gerçek kimliğinizi ortaya çıkarabilecek bir kanıttır. Yasalar gereği, denemenizi tavsiye etmiyoruz ancak bilinmelidir ki bu tarz sitelere girildiğinde ödeme gibi işlemler yapılmamalıdır.

Deep Web'de Neler Var?

Deep Web (yukarıdaki görsellerden de anlaşılacağı gibi) çok farklı türlerde bilgi yüklü olan bir alan. Bu başlığın altındaki görseli açıklamakla zaten "Deep Web'de neler var?" sorusunun cevabının önemli bir kısmını yanıtlamış oluruz. Bu görsele göre serverlar yani sunucular dağ gibidir. Bilindiği gibi serverlar içerik üretmezler, içerik üretilecek alanları sağlarlar. Denizin olduğu bölge internet kullanıcılarının gezindiği alandır. Bugün en çok kullanılan arama motoru olarak Google, kullanıcıların derinlere batmasını engelleyerek, kullanıcıları denizin üstündeki bilgiler arasında gezdirir. Legal içeriklerin çoğu Google'ın alanındadır ve her gün milyarlarca kullanıcı bu alanda gezinti yapar. Wikipedia gibi siteler ise derin kesimlerle bağlantısını koparmamış olsa da içerikleri legal alanda sayılır. Burada içerikleri kullanıcılar oluşturduğu için ufak da olsa sızmalar yaşanabilir.

Gelelim suyun altındaki kısmın, yani Deep Web'in içeriğine. Buraya ilişkin şehir efsanesi gibi dilden dile gezen içeriklerin varlığı doğrudur. Mide bulandırıcı düzeyde videolardan tutun da görsellere varıncaya kadar birçok rahatsız edici içerik bulunmaktadır. Ancak vurgulamak gerekir ki Deep Web'in içeriği bunlarla sınırlı değildir.

Çünkü Deep Web'de gezinenler ya da bulunanlar sadece bu gibi sapık ruhlu insanlar değildir. Bu alanda devletlerin gizli birimlerinden tutun da teknoloji devlerine kadar birçok kurum ve kuruluş da bulunmaktadır. Öncelikle sınırları içerisinde vatansever hackerlar bulunduran her devlet, her şeyden önce buradaki içeriklerden haberdar olmak ve önlem almak için, bir gözünü bu alana dikmiştir. Wikileaks belgeleri bu durumun açık kanıtıdır. O belgeleri yayınlayan kişinin bunu tek başına yaptığına kimse inanmamıştı ki doğru olan da budur. Birçok devlet hakkında bilinmeyenleri gözler önüne seren bu gizli belgeler hala Deep Web'de ve yayınlayan kişi Julian Assange'ın da bunu tek başına yapamayacağı da açık.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; Deep Web'de yasal olmayan ürün satışları, müstehcen içerikli görüntü ve videolar, hackerlar, hack programları, korsan ve kaçak yazılımlar, devletler ve bazı devletlerin sırları, yasal olmayan ticari ilişki ve ürün satışları gibi birçok alan bulunmaktadır. Bu koca buz dağının görünmeyen kısmı ise tahmin edilenden çok daha geniştir.

Etiketler: deep web linkleri, deep web siteleri, deep web nedir, deep webde neler var,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap