Dennis Ritchie Kimdir? Dennis Ritchie'nin Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilgisayar > Dennis Ritchie Kimdir? Dennis Ritchie'nin Kısaca Hayatı
Dennis Ritchie Kimdir? Dennis Ritchie'nin Kısaca Hayatı

Unix işletim sistemi ve C programlama dilini yazmış olan Amerikalı bilgisayar mühendisi Dennis Ritchie kimdir? Dennis Ritchie'nin aldığı ödüller nelerdir? İşte Dennis Ritchie'nin yazdığı kitaplar ve kısaca hayatı...

Dennis Ritchie Kimdir? Dennis Ritchie'nin Kısaca Hayatı

Tam ismi Dennis MacAlistair Ritchie olan Amerikalı bilgisayar mühendisi 9 Eylül 1941 tarihinde Bronxville, New York, ABD'de dünyaya gelmiştir. Henüz çocuk yaştayken ailesiyle birlikte New Jersey'e taşınan Dennis Ritchie, lise öğrenimini Summit High School'da tamamlamıştır. Harvard Üniversitesi fizik ve uygulamalı matematik mezunu olan Ritchie, 1967 yılında Bell laboratubarları Bilgisayar Bilimleri Araştırmaları merkezinde çalışmaya başlamıştır. Program Yapısı ve Hesaplamalı Karmaşıklık üzerine doktora tezi hazırlamış fakat doktora derecesi almayı başaramamıştır. Dennis Ritchie, C programlama dilinin yaratıcısı ve Unix işletim sisteminin en önemli geliştiricilerinden birisidir. Ayrıca C programlama Dili kitabının da yazarlarındandır. Dennis Ritchie, Ken Thompson'la birlikte C programlama dilini yazması ve Unix işletim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmasından dolayı bilgisayar bilimlerinde önemli bir yere sahiptir. Bugün hala yazılım dünyasında aktif olarak kullanılmakta olan C programlama dili, C++, Java, C# gibi modern programlama dillerini de etkilemiştir. Ünlü Linux işletim sistemi ve onun araçları Dennis Ritchie’nin yaptıklarına dayanmaktadır. Windows işletim sistemi de Unix uyumlu araçlar ve geliştiriciler için C derleyicileri içermektedir.

Dennis Ritchie, 12 Ekim 2011 tarihinde New Jersey, ABD'de hayatını kaybetmiştir.

Ödüller

Dennis Ritchie, 1983 yılında Ken Thompson'la birlikte Generic İşletim Sistemleri Teorisi ve UNIX işletim sistemini oluşturduklarından dolayı Turing ödülünü kazanmıştır. 27 Nisan 1999 tarihinde Dennis Ritchie ve Ken Thompson bilgisayar donanımlarında ve yazılımlarında büyük gelişmeler sağlatan, ABD'nin bilgi çağına öncülük etmesini sağlayan UNIX işletim sistemine ve C programlama diline katkılarından dolayı Ulusal Teknoloji Madalyası'nı almışlardır.

Dennis Ritchie, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'nden (IEEE), IEEE Richard W. Hamming Madalyası almıştır. 2005 yılında, Endüstriyel Araştırma Enstitüsü, UNIX işletim sisteminin geliştirmesinden dolayı Dennis Ritchie'ye, Başarı Ödülü vermiştir. 2011 yılında yine UNIX'e katkısından dolayı Japonya Bilgi ve İletişim Ödülü'nü kazanmıştır.

Kitaplar

UNIX Programcısının El Kitabı (1971)

C Programlama Dili (Brian Kernighan'la birlikte - 1978)

Etiketler: dennis ritchie kimdir, dennis ritchie ödüller, dennis ritchie kitaplar, dennis ritchie kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap