Dev Uzay Üssü Hafta Sonu Dünya'ya Düşecek!


Teknonce > Astronomi > Dev Uzay Üssü Hafta Sonu Dünya'ya Düşecek!
Dev Uzay Üssü Hafta Sonu Dünya'ya Düşecek!

Bir süre önce kontrolden çıktığı ve Dünya'ya düşeceği açıklanan uzay üssünün bu hafta sonu Dünya'ya çarpması bekleniyor. Riskli bölgeler arasında Tükiye'de var!

Çin'e ait olan ve uzay araştırmalarında kullanılırken kontrolden çıkan uzay aracı Tiangong-1'in bu hafta sonu Dünya'ya düşmesi bekleniyor. Ancak her ne kadar bu "geri dönüş" merakla ve kısmi bir endişe ile beklense de uzmanlar, Tiangong'un nüfus yoğun bir yere düşme ihtimalinin düşük olduğu görüşünde.10 metre uzunluğunda ve 8 ton ağırlığındaki bu uzay aracı, daha önce Dünya yüzeyine geri dönen uzay araçlarından daha büyük. Dolayısıyla Dünya'ya çarpması da daha şiddetli bir güçle olacak.

Uzmanlar, Tiangong'un nüfus yoğun bir yere düşme ihtimalinin düşük olduğunu söylese de nereye düşeceği konusunda da kesin bir yer verilemiyor. Çin'den yapılan son açıklamaya göre ise uzay üssü çarpacağı yerde bir meteor çarpması etkisi oluşturacak.

İngiltere Uzay Ajansı'nın baş mühendisi olan Richard Crowther, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Modülün büyük kısmı yeniden atmosfere giriş sırasında oluşan ısıda yanacaktır. Kalan parçaların ise denize düşme ihtimali oldukça yüksek" diyor. Çünkü Dünya'nın ciddi bir bölümü aslında sularla kaplı ve şimdiye kadar düşen milyonlarca meteor ve kontrol dışı uzay aracı da bundan dolayı denizlere düştü. Ancak ne olursa olsun uzmanlar, Tiangong'un bir yerleşim yerine düşmeyeceği konusunda garanti veremiyor. Sadece "tahmin" edebiliyor.

Çin'den yapılan açıklamaya göre en geç Pazartesi günü Dünya'ya düşmesi beklenen uzay aracının nereye düşeceği merak konusu. 

Etiketler: Tiangong, uzay üssü, meteor

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap