Dev Asteroid Dünya'ya Yaklaşıyor


Teknonce > Astronomi > Dev Asteroid Dünya'ya Yaklaşıyor
Dev Asteroid Dünya'ya Yaklaşıyor

Dünya tarihinde görülmemiş büyüklükte bir asteroidin Dünya'ya yaklaştığı açıklandı.

Nasa'nın uzun bir süredir takip ettiği dev asteroid "Florence"in önümüzdeki Eylül ayında Dünya'ya yakın bir yerden geçecek. Geçiş sırasında herhangi bir sorunun yaşanmayacağını belirten Nasa yetkilileri, Florence'in Dünya'nın yakınından geçecek en büyük asteroid olduğunu açıkladılar.NASA’dan konuya dair yapılan açıklamada, 4.4 kilometre çapında olan asteroidin 1 Eylül’de Dünya’nın yaklaşık 7 milyon kilometre uzağından geçeceği belirtildi. 

NASA’nın California'daki araştırma merkezi Jet Propulsion Laboratory (JPL) çalışanlarından Pol Hodas, “Daha önce birçok asteroit Dünya’ya Florence’in 1 Eylül’de yaklaşacağından daha çok yaklaşmış olsa da Florence, NASA’nın asteroidleri tespit ve takip programının devreye alındığı ilk günden bu yana Dünya’nın bu kadar yakınından geçen en büyük asteroid olacak” dedi.

Uzun süredir asteroidi takip ettiklerini vurgulayan Nasa yetkilileri, asteroidin Dünya’ya yaklaşmasının herhangi bir tehlikeye yol açmayacağınıi ifade ediyor.

Dev asteroidin Güneybalığı, Oğlak, Kova ve Yunus takımyıldızları boyunca yapacağı geçiş, Ağustos ve Eylül ayları boyunca Dünya’dan küçük teleskoplarla gözlenebilecek. Bu yakın geçiş, bilim adamlarına da Florence'i yer radarlarıyla kaydetme ve daha ayrıntılı gözleme olanağı verecek. Dev asteroid, 1981’de Amerikalı astronom Schelte J. Bus tarafından Avustralya’daki Siding Spring Gözlemevi’nde keşfedilmişti. Asteroide, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale'in (1820-1910) anısına “Florence” adı verilmişti. 

Etiketler: Florence Nightingale, dev asteroid, teleskop, nasa, dünya, florence asteroidi, Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pol Hodas

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap