Dev Uzay İstasyonu Türkiye'ye Düşebilir


Teknonce > Astronomi > Dev Uzay İstasyonu Türkiye'ye Düşebilir
Dev Uzay İstasyonu Türkiye'ye Düşebilir

Çin'in Eylül'den beri kontrol dışı olduğunu açıkladığı uzay istasyonu Tiangong-1'in önümüzdeki yılın başında Türkiye'ye düşebileceği açıklandı.

Çin'in Tiangong-1 adlı uzay istasyonu 8.5 tonluk ağırlığıyla Dünya'nın yörüngesinde seyrederken kısa bir süre önce kontolünün kaybedildiği açıklanmıştı. 2016 yılının Eylül ayında Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamadan sonra Dünya'daki uzay ajansları da uzay istasyonunun doğuracağı riskleri araştırmaya başladılar. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) İspanya, İtalya, Türkiye, Hindistan ve Suudi Arabistan'ın 8.5 tonluk uzay istasyonunun enkazının düşebileceği ülkeler olduğunu duyurdu. ESA Uzay Enkazları Ofisi direktörü Holger Krag uzay istasyonunun şu anda yeryüzünden 300 kilometre (186 mil) yükseklikte bir yörüngede olduğunu ve önümüzdeki yılın ilk üç ayı içinde Dünya'da bir yere düşeceğini açıkladı. 

Ancak uzay istasyonunun düşeceği yer tam olarak kestirilemiyor. Açıklamaya göre bu bilgideki kesinlik ancak düşüşe sayılı günler kala belli olacak. Bununla birlikte ESA, gelecek yılın başında Dünya atmosferine kontrolsüzce giriş yapacak olan Tiangong-1 uzay istasyonunu görüntülemek için uluslararası bir kampanya yürüttüğünü açıkladı.

Uzay üssünün atmosfere girdikten sonra düşeceği noktalarda ne düzeyde tahribat oluşturacağı ise henüz bilinmiyor.

Etiketler: uzay istasyonu düşüş, Tiangong-1, çin uzay isyasyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap