Dilhan Eryurt Kimdir? Dilhan Eryurt'un Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Dilhan Eryurt Kimdir? Dilhan Eryurt'un Kısaca Hayatı
Dilhan Eryurt Kimdir? Dilhan Eryurt'un Kısaca Hayatı

Güneş'in ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunan Türk gök fizikçi Dilhan Eryurt kimdir? İşte Dilhan Eryurt'un kısaca hayatı...

Dilhan Eryurt Kimdir? Dilhan Eryurt'un Kısaca Hayatı

Dilhan Eryurt, 29 Kasım 1926 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Babasının işlerinden dolayı çocuk yaşta önce İstanbul'a birkaç yıl sonra da Ankara'ya taşınmıştır. İlköğrenimini Ankara'da tamamlayan Dilhan Eryurt, Ankara Kız Lisesi'ne başlamıştır. Lise yıllarında matematiğe karşı özel bir ilgi duymaya başlamış ve liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi bölümüne girmiştir. Matematiğe lise yıllarında merak duyan Dilhan Eryurt'un astronomi merakı üniversite yıllarında ortaya çıkmıştır.Dilhan Eryurt, 1946 yılında İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi'nde astronomi bölümü açmak için görevlendirilen Tevfik Oktay Kabakçıoğlu'nun yanında iki yıl boyunca fahri asistanlık yapmıştır. Lisansüstü çalışmalarına bir süre Michingan Üniversitesi'nde devam eden Dilhan Eryurt, 1953 yılında Akara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı'nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamlamıştır.

1959 yılında Uluslarası Atom Enerji Ajansı tarafından sağlanan burs ile iki yılıığına Kanada'ya gitmiştir. Burada Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron ile çalışmış ve ardından ABD'ye giderek Amerikan Soroptimist Federasyonu bursuyla Indiana Üniversitesi'nde görev almıştır. Indiana Üniversitesi'ne bağlı Goethe Link Gözlemevi'nde yıldız modelleri yapmakla tanınmış olan Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalışmıştır. Daha sonra NASA'ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü'nde görev almıştır. Dilhan Eryurt, Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü'ndeki görevi sırasında kurumda çalışan tek kadın astoronomdu. Ayrıca Dilhan Eryurt, NASA’da görev alan ilk Türk bilim kadınıdır.

Dilhan Eryurt'un Goddard Enstitüsü'nde yaptığı çalışmalar, Güneş hakkında o zamana kadar yanlış bilinen bazı gerçekleri ortaya çıkarmıştır. Güneş'in parlaklığının oluşumundan bu yana gittikçe artmadığını, geçmişte çok daha parlak ve sıcak olduğunu ortaya koymuştur. Aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı 1969 yılında Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirilmiştir. 

1968 yılında Türkiye'ye gelerek ODTÜ'de bir yıl görev yapan Dilhan Eryurt, bu sırada TÜBİTAK'ın desteğiyle I.Ulusal Astronomi Toplantısı'nı düzenlemiştir. 1969-1973 yılları arasında NASA'da bilimsel araştırmalarını sürdüren Dilhan Eryurt, 1973 yılında ODTÜ Fizik bölümüne dönmüş ve astrofizik ana bilim dalını kurmuştur. 1977 yılında TÜBİTAK Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü ile ödüllendirilmiştir. 1988 yılında altı ay kadar fizik bölümü başkanlığını yürüttükten sonra beş yıl boyunca Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yapmıştır. 1993 yılında emekliye ayrılmıştır.

Bilime çok büyük katkılar sağlayan Dilhan Eryurt, 13 Eylül 2012'de geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: dilhan eryurt, dilhan eryurt kimdir, dilhan eryurt kısaca hayatı, nasada görev alan ilk türk kadın

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap