DJI, 100 MP Kameralı Drone Yaptı!


Teknonce > Teknoloji > DJI, 100 MP Kameralı Drone Yaptı!
DJI, 100 MP Kameralı Drone Yaptı!

DJI ve Hasselblad şirketlerinin birleşimi ilk büyük meyvesini verdi. 100 megapixel kameralı Drone, yakında piyasaya sürülecek. Bu görüntü kalitesinde bir drone dünyada ilk!

Drone teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık insanlık gidemediği noktalardan da görüntü almaya başladı. Geçmişi çok eski olmayan bu teknolojide gelinen nokta ise son derece ayrıntılı görüntü iletebilen dronelar. Yeni tasarım drone  Las Vegas’ta gerçekleşen NAB endüstri konferansında duyuruldu. İlanın ardından teknoloji piyasasında bir anda gündeme oturan yeni drone, önümüzdeki yıllarda birçok önemli projede kullanılacak gibi görünüyor.Kısa bir süre önce Drone üreticisi DJI, İsveçli kamera üreticisi Hasselblad'n çoğunluk hisselerini satın almıştı. Bu birleşmeden sonra ortaya çıkan ürün ise her iki şirketin de kalitesine yaraşacak bir ürün oldu. Artık DJI, Hasselblad'in kameralarını kendi dronelarına entegre edecek. Açıklanan ilk ürün ise, 100 megapixel kameraya sahip bir drone. 

Yakın bir zamanda satışa sunulması beklenen drone, DJI M600 Pro Drone, Ronin-MX Gimbal ve Hasselblad H6D-100c Kameradan oluşuyor. Bu parçalarla birlikte kullanıcılarına alışılmadık görüntü kalitesinde veriler ileteceğini şimdiden söylemek hiç de zor değil. Bu güçte bir kamera, doğru kullanılması halinde, çok ayrıntılı verileri sahiplerine iletebilir. Kamuoyunda yapılan ilk yorumlar ise, bu güçte bir drone ile profesyonel bir film bile çekilebileceği yönünde. Hızla ilerleyen teknoloji ve buna ayak uydurmaya çalışan piyasa şartları göz önünde bulundurulduğunda bu aslında boş bir hayal değil. İlerleyen zamanlarda bu tip projelerin geliştirilmesi bizleri şaşırtmayacaktır. 

Kurumların geçmişine bakıldığında ise birbirinden başarılı çalışmalar bulunuyor. Örneğin Hasselblad ay yüzeyinde çekim yapan ilk kamerayı üreten firma ünvanını elinde bulunduruyor. Apollo 11'in üzerinde yer alan kameranın üreticisi Hasselblad'dı. Yani aydan bize ilk görüntüleri Hasselblad'ın kameraları gönderdi. Bundan önce de şirketin özellikle İkinci Dünya Savaşı'nda İsveç hava kuvvetlerine verdiği destek teknolojik destek kamuoyu tarafından biliniyor.

Yeni droneların fiyatı ise şimdilik açıklanmadı. Ancak kullanılan parçaların değerine ayrı ayrı bakıldığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki ürün 100 bin liradan aşağı olmayacak. Güçlü kameralı droneun bu yılın sonuna doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Etiketler: drone, 100 megapixel drone, yüksek görüntü kaliteli drone, Hasselblad, DJI, film çeken drone

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap