Dmitriy Mendeleyev Kimdir? Dmitriy Mendeleyev'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Dmitriy Mendeleyev Kimdir? Dmitriy Mendeleyev'in Kısaca Hayatı
Dmitriy Mendeleyev Kimdir? Dmitriy Mendeleyev'in Kısaca Hayatı

Periyodik Kanun'u bulmuş, Rus kimyager ve mucit olan Dmitriy Mendeleyev kimdirDmitriy Mendeleyev'in kimya bilimine katkıları nelerdir? İşte Dmitriy Mendeleyev'in buluşları ve kısaca hayatı...

Dmitriy Mendeleyev Kimdir? Dmitriy Mendeleyev'in Kimya Bilimine Katkıları, Buluşları ve Kısaca Hayatı

Tam ismi Dmitriy İvanoviç Mendeleyev olan Rus kimyager ve mucit, 8 Şubat 1834 tarihinde Tobolsk'da dünyaya gelmiştir. 17 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Dmitriy Mendeleyev'in babası bir lisede müdürlük yapıyordu. İlköğrenimini sürgünde yapan Dmitriy Mendeleyev, babası ölünce daha iyi eğitim alabilmek amacyıla annesi ile birlikte batıya göç etmiştir.Dmitriy Mendeleyev, St. Petersburg Üniversitesi'nde kendini tanıtmış ve doktorasını "alkol ve suyun birleşmesi" tezi üzerine yapmıştır. Fransa ve Almanya'da yaptığı incelemeler sayesinde 1858 Karlsruhe Kimya Konferansı'na katılma olanağını sağlamıştır. Daha sonra, ilk petrol kuyusunu görmek için Pennsylvania'daki petrol bölgelerini gezen Dmitriy Mendeleyev, Rusya'ya döndükten sonra yeni bir ticari damıtma yöntemi geliştirmiştir.

Daha 32 yaşında iken Sankt-Peterburg Üniversitesi'nde kimya profesörü olmuştur. Düzenlilikleri araştırmak için, elementleri özeliklerine göre sıralamış ve böylece kimyacıların sessiz bilgisayarı olarak anılan periyodik tabloyu elde etmiştir. Bu cetvelden yola çıkarak o zaman henüz bilinmeyen bazı elementlerin bulunacağını ve onların bazı özelliklerini tahmin etmiştir. Varlığını bildirdiği elementlerden bazıları birkaç yıl sonra bulununca periyodik tablonun önemi anlaşılmış ve Mendeleyev, büyük bir bilgin olarak tanınmıştır.

Periyodik tablo, Dmitriy Mendeleyev'in yorumculuğu ve kaşifliğinin bir ürünüdür. Mendeleyev'in çalışmaları 25 büyük kitaptan oluşur. Dmitriy Mendeleyev'in izomorfizm hakkındaki bilgileri organize etmesi, jeokimyanın gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca, kritik kaynama noktasını bulup çözeltilerin hidrat teorisini geliştirmesi onun büyük bir fizikokimyacı olarak anılmasına sebep olmuştur. Dmitriy Mendeleyev, 70 kadar akademi ve ilim topluluğunun üyesi idi. Kendi deyimiyle onun birinci hizmeti ilmi araştırmaları, ikincisi ise öğretmenlikti.

Dmitriy Mendeleyev, ilk periyodik cetveli bastırdığı zaman henüz 63 element biliniyordu. Ölümünden bir yıl sonra bilinen element sayısı 86'ya çıkmıştı. Bu hızlı artış, kimyanın en önemli genellemesi olan periyodik cetvel yoluyla sağlanmıştır. 1955 yılında Glenn Seaborg başkanlığındaki Amerikalı fizikçiler tarafından sentezlenen 101 atom numaralı elemente, Dmitriy Mendeleyev onuruna "mendelevyum" adı verilmiştir.

Periyodik tabloyu sıralamak amacıyla kullanılan Periyodik Kanun'u bularak kimyaya büyük katkı sağlayan Dmitriy Mendeleyev, 2 Şubat 1907 tarihinde Leningrad'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: dmitriy mendeleyev kimdir, dmitriy mendeleyev kimya bilimine katkıları, dmitriy mendeleyev buluşları, dmitriy mendeleyev kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap