Drone Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Drone Nedir? Ne İşe Yarar?
Drone Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanların popüler teknolojik cihazlarından biri olan Drone nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Drone Nedir? Ne İşe Yarar?

Drone, uzaktan kumanda aracılığı ile kontrol edilebilen insansız hava aracıdır. Drone'lar ilk olarak 1916 yılında geliştirilmiştir. İlk olarak askeri alanda kullanılmak üzere üretilen Drone'lar, günümüzde birçok kişi tarafından hobi amaçlı kullanılmaktadır. Askeri alanda kullanılan Drone'lar hobi amaçlı kullanılan Drone'lara göre daha büyük boyutlardadır. Askeri alanda keşif amaçlı kullanılan Drone'lar, bomba atma teknolojisine de sahiptirler.

Drone Nerelerde Kullanılır?

Drone'lar çok fazla alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Drone'ların kullanıldığı alanlar aşağıdaki şekildedir.

Enerji : Doğalgaz ve boru hatlarının denetiminde kullanılırlar. Ayrıca insan erişiminin kısıtlı olduğu alanlardaki arızalarda tespit amaçlı olarakta kullanılır.

Medya : Profesyonel kamera taşıyabilen dronelar, dizi ve filmlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sayede dizi ve filmlerde gökyüzünden çekilmek istenen sahneler daha az maliyetle çekilebilmekte.

Tarım : Teknolojinin gelişmesiyle birlikte droneların kullanım alanları oldukça fazlalaşmıştır. Tarım alanında tarladaki ekinlerin ilaçlanması, sulanması amacıyla kullanılır. Aynı zamanda ekinlerin gelişimini gözlemek için de kullanılabilirler.

Trafik : Yol durumu ve alternatif güzergahlar hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanılırlar. 

Kargo : Bilindiği üzere kargoların müşteriye ulaşma hızı kargo şirketleri için önemli bir etkendir. Mevcut yöntemlerle kargoları müşteriye ulaştırmak daha uzun sürdüğünden, bazı kargo şirketleri kargolarını dronelar aracılığıyla göndermekteler.

Askeri : Birçok ülkenin ordu envanterinde yer alan Drone'lar, keşif ve saldırı amacıyla kullanılmakta.

Hobi : Belli kurallar çerçevesinde herkes Drone satın alabiliyor. Bazı kullanıcılar hobi olarak Drone uçuruyor ve belli yerlerin fotoğraflarını veya videolarını çekerek vakit geçiriyorlar.

Türkiye'de Drone Kullanım Kuralları

Türkiye'de Drone kullanım kurallarını belirleyen kurum SGHM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)'dür. Eğer satın aldığınız Drone 500 gramdan daha hafifse kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. 500 gramdan ağır olan droneların ise mutlaka SGHM'ne kayıt ettirmeniz gerekiyor. Drone uçurabilmek için uçuşa yasak olmayan bölgeleri seçmeniz gerekmektedir. SGHM tarafından bildirilen uçuşa yasak bölgeler ise şu şekildedir.

- Havalimanlarının size en yakın pistinden 9 km mesafedeki bölgeler,

- Kalabalık bölgeler,

- Askeri bina ve tesisler, cezaevleri, akaryakıt istasyonları, silah fabrikaları gibi alanlarda Drone uçurmak yasaktır. Bu bölgelerde drone uçuşu yapıldığı tespit edildiği takdirde ceza alabilirsiniz.

Ayrıca 500 gramdan hafif olan Drone'lar da uçuş yasağı olan bölgelerde uçurulamaz.

Etiketler: drone nedir, drone ne işe yarar, drone nerelerde kullanılır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap