Dünya Düz Müdür?


Teknonce > Astronomi > Dünya Düz Müdür?
Dünya Düz Müdür?

Son zamanlarda sıkça gündeme getirilen bu soru belli bir kesim tarafından hala olumlu yanıtlanırken, bilimsel kanıtlar sunan cephenin soruya yaklaşımı sertleşiyor. Dünya düz müdür?

Dünya Düz Müdür?

Son zamanlarda farklı ülkelerden bazı kesimlerce gündeme getirilen ve Dünya'nın aslında yuvarlak değil düz olduğu iddiası konuşulmaya devam ediyor. Amerika'dan dünyaca ünlü rapçi B.O.B'den tutun da çeşitli tarikatlara, farklı ülkelerden çeşitli siyasi parti üyelerinden tutun da sıradan insanlara varıncaya kadar birçok insan ortaçağdan kalma bu fikri yeniden savunmaya başladı. Hatırlanacağı gibi yakın bir zamanda Amerikalı rapçi B.O.B de Dünya'nın yuvarlak olduğundan şüphe ettiğini söylemişti.Bu açıklamaya ise Elon Musk'ın da dahil olduğu bir grup uzay meraklısı ve bilim insanının cevabı ise oldukça sert olmuş ve bu açıklamayla adeta dalga geçilmişti.

Bu fikri savunanların kendilerince birden fazla kanıtı bulunuyor. Aslında ortaya konulanlar da kanıt falan değil, sorgulayıcı bir yaklaşımdan ibaret. Bilimsel bir tavır olarak sorgulama elbette olumsuz bir şey değil. Ancak Dünya'nın düz olduğunu savunanlar, sorgulamaları kanıtmış gibi sunmaya devam ediyorlar. İşin vahim kısmı ise bunlara kendilerinin de inanmış olmaları.

Örneğin iddialarından bir tanesi NASA'nın yıllık bütçesiyle ilgili. Onlara göre NASA yılda üç beş tane yuvarlak Dünya fotoğrafı yayınlama karşılığında milyarlarca dolar para kazanıyorlarmış. Dünya'nın düz olduğu ortaya çıktığında ise tüm bu paradan mahrum kalacakmış. Yayınlanan Dünya fotoğrafları ise hep photosopmuş. Ayrıca kendileri, Dünya eğer yuvarlaksa, kıvrımların gözle neden görülmediğini soruyorlar. Umarız B.O.B'nin uzaya gitmek için başlattığı kampanya nihayete erer de uzaya bir roket de onlar fırlatmayı başarır.

Birilerinin bu insanlara vurgulayarak söylemesi gerekiyor ki; Dünya'nın yuvarlak olduğunun keşfi, NASA'nın kuruluşundan çok daha eskilere dayanır. Dünya'nın yuvarlak olduğu bulunduğu zamanlarda bırakın NASA'yı, NASA'nın bağlı olduğu devlet olan ABD bile yoktu. Anlaşılan o ki bu insanlar ne coğrafi keşiflerden ne Macellan'dan ne de teleskopun icadından haberdarlar. Merak edilirse, sıralanan şu haberlerin okunmasını öneriyoruz.

Galileo Galilei Kimdir ve Buluşları Nelerdir?

Ferdinand Macellan Kimdir?

Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Bilim İnsanı Kimdir?

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Teleskopla Kanıtlayan Bilim İnsanı

Bu dönemde ise "Dünya yuvarlaktır ve Güneş de Dünya'nın etrafında dönmez." dedikleri için bırakın rant elde etmeyi, kimisi bu sözlerinin bedelini canlarıyla ödemiştir. Bunları savunduğu için filozof ve matematikçi olan Giordano Bruno kilise tarafından yakılarak idam edilmiş, Galilei ise uzun yıllar hapis cezasına çarptırılmıştır. Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve Güneş'in etrafında döndüğünü savunan birçok bilim insanı ve filozofun kitapları yasaklanmış ve yakılmıştır. Anlaşılan o ki "Dünya düzdür" fikrini savunanların bunlardan da haberleri yok.

Ne diyelim; acaba insanlık gerçekten de ileriye değil de tekrar geriye mi gitmeye başladı?

Etiketler: dünya düz müdür, dünya düzdür, dünya yuvarlaktır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap