Dünya Benzeri Bir Gezegen Daha Bulundu


Teknonce > Astronomi > Dünya Benzeri Bir Gezegen Daha Bulundu
Dünya Benzeri Bir Gezegen Daha Bulundu

Araştırmacılar, Dünya'mıza çok benzeyen ve hemen hemen aynı boyutlara sahip yeni bir gezegen daha keşfettiklerini duyurdular.

Bilim insanlarının uzay araştırmaları hız kesmeden devam ederken, bulunan yeni gezegenler de uzayda yaşam tartışmalarını da yeniden gündeme getiriyor. Yaşam olup olmaması bir yana, bulunan Dünya benzeri gezegenler, insan soyunun da gelecekte yerleşebileceği yeni gezegenler ihtimalini ve bunların sayısını da her geçen gün arttırıyor.Yeni bulunan bu gezegene bilim insanları Ross 128b adını verdiler. Yıldızı olan Ross 128'in yörüngesinde dönen Ross 128b'nin, daha önceden keşfedilen Proxima b'den sonra Dünya'ya en çok benzeyen gezegen olduğu açıklandı. Büyüklüğü itibariyle Dünya'nın 1.5 katı büyüklüğünde olan  Ross 128b'nin yıldızına olan uzaklığı da gezegenin ısı dengesi için en uygun yeri teşkil ediyor.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre Ross 128b'nin sahip olduğu yüzey sıcaklığı Dünya'nınkiyle neredeyse aynı. Sıcaklık faktörü, bir gezegenin yaşanılabilir olmasında en önemli koşullardan birisi. Bildiğiniz gibi birçok gezegenin yüzey sıcaklığı ya çok düşük ya da çok yüksek olmasıyla yaşam formlarının oluşmasına izin vermiyor. Oysa Ross 128b'nin yüzey sıcaklığı, yaşam oluşmasına uygun gibi görünüyor. 

Keşfedilen Dünya benzeri son gezegen olan Ross 128b, Şili'de yer alan La Silla Gözlemevi'ndeki Yüksek Duyarlıklı Dikine Hız Gezegen Arayıcısı HARPS kullanılarak keşfedildi. Şu anda Dünya'dan 11 ışık yılı uzaklıkta bulunan Ross 128b, bağlı olduğu yıldız sisteminin yörüngesi itibariyle Dünya'ya doğru yaklaşıyor. Yapılan hesaplamalara göre 79 bin yıl sonra Ross 128b gezegeni, Dünya'ya 4.22 ışık yılı uzaklığa gelecek. Bu da Dünya'ya Proxima b ile aynı uzaklıkta yer alacağı anlamına geliyor.

Ross 128b'nin etrafında döndüğü yıldızı ise Güneş'imizden daha soğuk ve daha küçük bir yıldız. Ross 128, cüce yıldızlar sınıfında yer alıyor. Bu cüce yıldızın beslediği Yıldız sisteminin sıcaklığı Proxima Centauri'den daha düşük ve dengeli olduğu için, yaşam koşullarına daha elverişli olduğu tahmin ediliyor.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve tahminlere göre, gezegende su olması ihtimali de bulunuyor. Eğer gezegen bu ısı dengesiyle birlikte suya da sahipse, bünyesinde çeşitli yaşam formları da barındırıyor olması ihtimali bir hayli yüksek demektir. 

Etiketler: dünyaya en çok benzeyen gezegen, uzayda yaşam, dünya benzeri gezegen, bilim, uzay

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap