Dünya'da Maymun Çiçeği Virüsü(Monkeypox) Alarmı!


Teknonce > Bilim > Dünya'da Maymun Çiçeği Virüsü(Monkeypox) Alarmı!
Dünya'da Maymun Çiçeği Virüsü(Monkeypox) Alarmı!

Tüm dünyada koronavirüsün etkileri yavaş yavaş azalırken yeni bir virüs ortaya çıktı. Maymun çiçeği(monkeypox) olarak adlandırılan bu virüs kaç ülkede görüldü? Türkiye'de maymun çiçeği virüsü vakası var mı? İşte ayrıntılar...

Maymun çiçeği virüsü hakkında araştırmalar sürerken ilk tespit edilen semptomlar arasında yüksek ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve şişlik öne çıkıyor. Ateş arttıkça vücutta kızarıklık ve kaşıntı oluşmaya başlıyor. Genel olarak yüzde başlayan bu durum daha sonra vücudun başka noktalarında da kendini gösteriyor. Henüz net bir bilgi olmasa da bilim insanları ve uzmanlar bu enfeksiyonun 14 ila 21 gün sürebileceğini belirtiyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Kaç Ülkede Görüldü?Afrika kıtasından yayıldığı düşünülen maymun çiçeği virüsü; İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya, Avustralya, İsrail ve en son İsviçre'de 1 kişide tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü, vakaların görüldüğü ülkelerle işbirliği içinde virüs tespit çalışmalarını arttırmayı ve salgın yönetimi konusunda yardımcı olmayı hedeflediklerini duyurdu. Örgüt semptomların 2-4 hafta arası sürdüğünü, ölüm oranının ise yüzde 3-6 arasında olduğunu aktardı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge de "Yaz mevsimi yaklaşırken büyük buluşmalar, festivaller ve partiler nedeniyle yayılımın hızlanmasından endişe ediyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Maymun Çiçeği Virüsü Vakası Var mı?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, maymun çiçeği virüsünün yakından takip edildiğini ve şu ana kadar ülkemizde vaka görülmediğini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada: "Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görülmüştür. Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir. Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve önleme Merkezi(ECDC) bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili bir tweet paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise "Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda KAMUOYU MÜSTERİH OLMALI: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz. Semptomların genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzeldiği bilinmektedir. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır." ifadelerini kullandı.

Etiketler: monkeypox, maymun çiçeği virüsü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap