Dünya Enerji Kaynaklarını Dönüştürmeye Devam Ediyor


Teknonce > Bilim > Dünya Enerji Kaynaklarını Dönüştürmeye Devam Ediyor
Dünya Enerji Kaynaklarını Dönüştürmeye Devam Ediyor

Hawai'nin Kaunai adasında bir süredir devam etmekte olan Güneş Enerjisi Santali projesi artık binlerce aileye enerji sağlıyor.

Yüzlerce yıldır yapılan bilinçsiz tüketimlerle doğal kaynakları hızla tüketen insanlık, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönme çabasına devam ediyor. Dünyanın her yerinde bu çaba ve bilincin oluştuğundan söz edilemese de bu yönde atılan her adım değerli öncüler olacaktır. Özellikle Kuzey Avrupa ve Amerika'nın çeşitli yerlerinde güneş enerjisi çiftlikleri ve rüzgar panelleri hızla arttırılmaya devam ediyor. Bu yöndeki çalışma haberlerinden biri de Hawai'den geldi.Hawai'nin Kaunai adasında Tesla ve Solarcity şirketlerinin ortaklığıyla inşa edilen dev Güneş Enerjisi Santrali gün içinde yaptığı enerji dağıtımını durdurmadan saatte 52 megawatt elektrik depoluyor. Depolanan enerji ise geceleri gerçekleşen tüketime gidiyor. Aynı anda hem enerji depolayabilmesi, ayrı bir kanaldan da enerjiyi dışa verebilmesiyle bu iki özelliği bir arada bulunduran ilk tesis olması da yatırımı ayrıca önemli kılıyor.

2015 yılında Solarcity ile yapılan anlaşmadan sonra yapımına başlanan tesis, Tesla'nın geçtiğimiz Kasım ayında Solarcity ile birleşmesi sonrasında tamamlanabildi. İnşa edilen bu dev tesis şu anda 20.000'den fazla insana enerji sağlıyor. 

Tesla ve Solarcity ortaklığında inşa edilen tesis, adalıların doğalgaz ya da fosil yakıtlara olan ihtiyacını önemli ölçüde azaltmış durumda. Kaunai adasının %70'lik kısmını 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjiye geçirmeyi hedeflediklerini belirten yetkililer, 2045 yılına kadar ülkenin tamamında yenilenebilir enerji kaynaklarına geçeceklerini belirtti.

Etiketler: yenilenebilir enerji, doğal gaz, rüzgar enerjisi, solarcity, güneş enerji santrali, güneş enerjisi çiftliği

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Seda
    10.04.2017 18:10

    Güncel bir web sitesi teşekkürler

Yorum Yap