Dünya Genelinde Yeni Bir Siber Saldırı Başladı


Teknonce > Teknoloji > Dünya Genelinde Yeni Bir Siber Saldırı Başladı
Dünya Genelinde Yeni Bir Siber Saldırı Başladı

Ukrayna ile başlayan saldırılar kısa bir sürede dünyaya yayıldı. Küresel siber saldırılardan dünya genelinde yüz binlerce bilgisayarın etkilendiği bildiriliyor.

Birçok şirket ve devlet kurumunu etkileyen yeni bir fidye yazılımı saldırısı Dünya geneline yayılmaya başladı. Yakın bir zamanda gerçekleşen WannaCry saldırısının devamı olarak nitelenen bu yeni saldırının en büyük zararı ise Ukrayna’daki işletmelere verdiği belirtiliyor. Ukrayna merkez bankası, devlete ait olan telekomünikasyon şirketimetro ve Kiev’deki Boryspil Havalimanı bu fidye yazılımı saldırısından etkilenen kurumlar arasında. Ayrıca Ukrayna’nın Ukrenego elektrik tedarik şirketinin sistemleri de aynı saldırılar sırasınd ele geçirildi. Ancak elektrik tedarik şirketinin saldırılardan etkilendiği haberi, yetkililer tarafından yalanlanıyor.

Başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere Dünya genelinde kurum ve şirketleri etkileyen küresel siber saldırı, unun ardından ABD'ye de sıçradı. Bazı ülkelerde adli makamlar tarafından başlatılan soruşturmada şantaj amaçlı gerçekleştirilen virüs saldırısının sorumluları aranıyor. Bilgisayarı kilitlenen şahıs ve kuruluşlardan, aynı WanaCry'daki gibi, fidye olarak sanal para birimi Bitcoin talep ediliyor.

Rus güvenlik şirketi Kaspersky, Salı gününde itibaren Ukrayna ve Rusya olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya ve İtalya'nın 2 binden fazla siber saldırıya hedef olduğunu saptadı. Gerçekleştirilen bu son siber saldırı çok sayıda resmi ve özel kuruluşu felç etti. Yazılımının çökmesi nedeniyle Çernobil nükleer santralindeki radyasyon el cihazlarıyla ölçüldü. Bilgisayarlara gönderilen virüsten etkilenen büyük şirketler arasında Milka ve Oreo markalarıyla tanınan gıda devi Mondelez ile Rus petrol şirketi Rosneft'le birlikte Amerikan sağlık kuruluşu Merck ve Danimarkalı şirket Maersk de bulunuyor.

İlk belirlemelere göre siber saldırıda kullanılan virüs geçen yıl ortaya çıkan ve kilitlediği bilgisayarların açılması için fidye talep eden "Petya" virüsünün yeni bir versiyonu. Elektronik posta eki olarak gönderilen virüs eski Windows yazılımında tespit edilen güvenlik açığını kullanıyor. Kaspersky ise virüsün "Petya" ile benzerliğinin bulunmayıp yeni bir programlama olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Siber saldırıyı gerçekleştirenler, ele geçirilen bilgisayarların yeniden normale döndürülebilmesi için 300 dolarlık Bitcoin talep ediyor.

Etiketler: siber saldırı, petya, son siber saldırı, fidye yazılım, bitcoin, wanacry,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap