Dünya'nın En Büyük X-Ray Lazer Araştırma Merkezi'nde Sona Yaklaşıldı


Teknonce > Bilim > Dünya'nın En Büyük X-Ray Lazer Araştırma Merkezi'nde Sona Yaklaşıldı
Dünya'nın En Büyük X-Ray Lazer Araştırma Merkezi'nde Sona Yaklaşıldı

Uluslararası X-ışını lazeri European XFEL projesinde sona yaklaşıldı. Bilim insanları X-ışını lazerinin tüm uzunluğu boyunca süren parçacık hızlandırıcıyı başarıyla devreye aldı.

Parçacık hızlandırıcı devreye alındıktan sonra ,hızlandırılmış elektronlar 2.1 kilometre uzunluğundaki tünele gönderildi. Yapılan test boyunca herhangi bir sorunla karşılaşılmadan, elektronlar tünelin sonuna ulaştı. Yani devreye alınan parçacık hızlandırıcının çalıştırılması başarıyla gerçekleşti. Çalışmalardan sorumlu Alman araştırma enstitüsü DESY'nin Yönetim Kurulu Başkanı Helmut Dosch yaptığı açıklamada "XFEL'in parçacık hızlandırıcısı, bu büyüklüğün dünyadaki ilk süper iletken doğrusal hızlandırıcısıdır. Bu karmaşık makinenin devreye girmesiyle DESY ve Europian XFEL bilim insanları, bu büyük uluslararası projenin geliştirilmesi ve inşa edilmesinde  20 yıllık bir süreci başarıyla tamamladılar. İlk deneyler başarılı görünüyor ve önümüzdeki keşifler konusunda oldukça heyecanlıyım. Bu kilometre taşına varmaktan ötürü çok mutluyum ve tüm katılımcıları başardıkları sıra dışı işler için tebrik ederim." dedi.

Bu yıl içinde tamamen etkinleştirilmesi beklenen Europian XFEL projesi saniyede 27.000'e kadar X-ışını lazer flaşı üretecek. Tüm bu süreç boyunca da araştırmacılar, inceledikleri atomların yapıları ve işleyişlerini gözleyebilecekler. Tesisin düzgün işleyebilmesi için parçacıkların geçtiği bölmelerin epey soğuk olması gerekiyor. İletkenin şimdiki sabitlenen sıcaklığı ise -271 ° C. 

Bilim insanları, tesisin tam olarak çalışmaya başladıktan sonra birçok bilimsel çalışmanın hızlanacağını düşünüyor. Tesiste yalnızca fizik deneyleri yapılmayacak. Bu yapılan testlerin özellikle biyoloji alanında da değerlendirilebilmesi için birçok enstitü çalışmanın bileşenleri arasında yer alıyor. Projenin merkezi Almanya olmakla birlikte birçok ülkeden katılım da sağlanmış durumda. Fransa, İtalya, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç ve İsviçre'den çeşitli kurum ve kişiler projenin içinde yer alıyor.Fransa'dan CEA ve CNRS; İtalya'daki INFN, IFJ-PAN, NCBJ ve Polonya'daki Wroclaw Teknoloji Üniversitesi; Budmer Enstitüsü, Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü, Nükleer Araştırma Enstitüsü ve Rusya'daki NIIEFA; İspanya'da CIEMAT ve Universidad Politécnica de Madrid; Stockholm Üniversitesi Manne Siegbahn Laboratuvarı ve İsveç'teki Uppsala Üniversitesi; ve İsviçre'deki Paul Scherrer Enstitüsü çalışmaları destekleyenlerden bazıları. 

İlerleyen yıllarda burada yapılan çalışmalar, adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Tesisin, bir aksilik çıkmaması halinde, bu yılın sonbaharında tam olarak devreye gireceği düşünülüyor.

Kaynak: http://www.xfel.eu/news/2017/accelerator_for_the_european_xfel_operational/

Etiketler: parçacık hızlandırıcı, elektron, dünyanın en büyük x-ray cihazı, XFEL

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap