Dünya'nın En Küçük Uydusu Fırlatıldı


Teknonce > Astronomi > Dünya'nın En Küçük Uydusu Fırlatıldı
Dünya'nın En Küçük Uydusu Fırlatıldı

Dünyanın en küçük uydusu olan ve Hintli genç Rifath Shaarook'un üç boyutlu yazıcıyla yaptığı uydu bugün NASA tesisinden uzaya fırlatıldı.

Yalnızca 64 gram ağırlığındaki karbon fiberden yapılan uydu, geçtiğimiz sene genç mucitlerin katıldığı ve NASA’nın da desteklediği Cubes in Space yarışmasını kazanmıştı. Hintli genç mucit Rifath Sharook, tasarımına Hindistan eski devlet başkanlarından olan Abdul Kalam’ın anısına KalamSat adını verdi.Tasarladığı uydu hakkında konuşan Sharook, "Tamamen sıfırdan tasarladık. Üzerinde yeni bir bilgisayar, hızı, dönüşü ve dünyanın magnetosferini ölçecek sekiz alıcısı da olacak. Asıl zorluk, uzaya gidecek 64 gram ağırlığında bir cihaz tasarlamaktı." dedi.

Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesindeki bir köyde yaşayan Rifath Sharook, helyumla çalışan bir hava durumu balonuyla 15 yaşındayken katıldığı bir yarışmayı da kazanma başarısı göstermişti. Tasarladığı 64 gram ağırlığındaki uydusu ise NASA’nın Wallops Island tesisinden başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Etiketler: nasa, uydu, en hafif uydu, en küçük uydu, Rifath Shaarook, karbon fiberden yapılan uydu, Cubes in Space, KalamSat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap