Dünya'nın Orjinal Kaya Parçaları Bulundu


Teknonce > Bilim > Dünya'nın Orjinal Kaya Parçaları Bulundu
Dünya'nın Orjinal Kaya Parçaları Bulundu

Kanada'da yaklaşık olarak 4.3 milyar yıl önce, yani dünyayla aynı zamanda oluştukları sanılan kaya parçaları bulundu. 

Bundan yaklaşık 4.3 milyar yıl önce Dünya sıcak ve erimiş kaya parçalarının soğuması sonucu meydana geldi. İnsanlık ise bu tarihten çok sonra Dünya yüzeyinde boy göstermeye başladı. Şimdi ise iki insan kendilerinden milyarlarca yıl daha yaşlı olan bu kaya parçalarının bazılarının hala Dünya yüzeyinde olduğunu keşfettiler.Ottawa Üniversitesi'nden Jonathan O'Neil'ın başında olduğu jeologlardan oluşan ekip Kanada'nın Quebec eyaletinde bulunan Hudson körfezinin doğu kıyısında Dünya'nın orjinal kabuğunun bir kısmını keşfetmeyi başardıklarını duyurdu. O'Neil ve ekibinin araştırmalarına göre kaya, Dünya'nın ilk okyanus bölgesinin altında kalmış bazalt. Jeolojik bulgular dün Science dergisinde yayınlandı. O'Neil'a göre bu pişmiş kayalar yer kürenin orjinal bir parçası ve pişmiş olmalarına rağmen hala ilk hallerinden birçok iz barındırıyorlar.

Antik Parmak İzi

Jeologların kullandıkları araştırma teknikleri bilim dünyasında henüz çok yeni ve sadece az bir grup jeolog tarafından kullanılıyor. Bu yeni buluş, henüz sadece on yıldır kullanılmakta olan bir teknik sonucunda gerçekleşti. Tekniğin mantığı aslında çok da karmaşık değil. Yöntem samaryum-146 olarak adlandırılan izotopun bozulması sonucu kayaçta meydana gelen değişimleri gözleme esasına dayanıyor. Bu izotopun özelliği ise Dünya üzerindeki varoluşunun Dünya'nın oluşumundan kısa süre sonra gerçekleşmesi. Samaryum-146 nesli tükenmiş bir izotop. Bu izotop şu anda ancak neodimyum elementinin bir izotopu olarak varolabiliyor. Bunlar da bizi Samaryum-146'nın eski zamanlarına götürebiliyor. Yani aslında onun izleri ve kalıntılarını bulmakla Dünya'nın varoluşunun ilk zamanlarına uzanmak aynı anlama geliyor. Belli bir kaya içerisinde neodimyumun incelenmesi sonucu o kayacın Dünya'nın oluşum zamanındaki kayaçlardan ne kadar sonra oluştuğunu bu yöntemle bilebiliyoruz. Dünya'nın oluşumundan bu yana defalarca kez yanmış, erimiş ve ardından yeniden şekillenmiş kayalarla eski kayalar arasında neodimyumlarının izotop oranları birbirinden farklıdır. 

Bundan önceki bilgilerimizle bu yeni yöntem birleştirildiğinde bazalt kayaların Dünya'nın en eski kayaları olma ihtimali epey artıyor. Ekip bu kabulden hareketle araştırmalarını sürdürünce Quebec eyaletindeki bazalt kayalara odaklandılar ve yapılan testlerle birlikte de bu bilgilerini doğrulama imkanını buldular. Elbette araştırmayla ilgili ufak bazı soru işaretleri hala yer almakta. Ancak yalnızca O'Neil ve ekibi değil, çalışmayı değerlendiren farklı jeologlar da ortaya konulan iddianın doğru olma ihtimalini hayli yüksek buluyorlar. McGill Üniversitesi'nden Don Francis çalışmayı dışarıdan takip edenlerden ve o daha şimdiden O'Neil'ın çalışmalarını benimsemiş görünüyor. 

     

Etiketler: jeoloji, dünyanın en eski kayaları, dünyanın oluşumu, samaryum-146

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap