Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Bilim İnsanı Kimdir?


Teknonce > Bilim > Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Bilim İnsanı Kimdir?
Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Bilim İnsanı Kimdir?

Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan bilim insanı kimdir? İşte cevabı...

Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan bilim insanı Ferdinand Macellan'dır. (Ferdinand Macellan'ın hayatı ve çalışmaları için tıklayın.) Ferdinand Macellan, Dünya'nın çevresinde yaptığı deniz yolculuğuyla hem coğrafi keşiflere katkı sağlamış, hem de Dünyanın çevresinde gemiyle tam tur atılmasını sağlayarak Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan bu deniz yolculuğunun sonunda gemiler, Dünya'nın çevresinde tur atarak yolculuğa başladıkları yere geri dönmüşlerdir.20 EyIül 1519'da beş gemi ve 270 mürettebat ile başlayan yolculuk 6 Eylül 1522'de son bulmuştur. Mürettebatın çoğunu yolculuk sırasında yaşanan hastalıklar, açlık sorunu ve çeşitli bölgelerde yaşanan savaşta kaybeden Macellan'ın kendisi de bu yolculuğu tamamlayamamış ve Filipinli yerlilerle girdiği Mactan Savaşı'nda ölmüştür. Kalan mürettebat bu savaştan kaçmayı başarıp Dünya çevresinde seyahatin kalan kısmını tamamlamıştır. (Yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak Macellan'ın hayatı ve bu yolculuğuyla ilgili bilgiyi edinebilirsiniz.)

Macellan'ın yaşadığı dönem, bilimsel gelişmeler ve keşifler için oldukça uygundu. Ortaçağ'ın karanlığından sıyrılmaya çalışan Avrupalı bilim insanları her alanda hızlı ve yoğun çalışmalar yürütmekteydi. Fizik, astronomi, matematik ve felsefe başta olmak üzere birçok alanda çalışmalar hızlanmış, dolayısıyla keşif ve buluşlar da arka arkaya gelmeye başlamıştır. Macellan da bu şartlar altında dünyaya gelmiş önemli bir kaşiftir. Merak duygusuyla Dünya seyahatine çıkan kaşif, Avrupalılarca bilinmeyen birçok yeni yer keşfetmiştir. 

Bunların yanında elbette en önemli keşfi, başlıkta da belirttiğimiz gibi, Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlamasıdırDünya'nın yuvarlak olduğunu ıspatlayan denizci olan Macellan, o dönem Avrupa'sının ruhuna uygun hareket ederek merak duygusuyla yola çıkmış ve sonuçlarını da almıştır. Bu merakının sonunda birçok keşifte bulunan Macellan bu yolculuğu boyunca birçok hayvan ve bitki türünün de kayıtlara geçirilmesine ön ayak olmuştur.

Dünyanın yuvarlak olduğunu teleskopla kanıtlayan bilim insanı için tıklayın.

Etiketler: dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan bilim insanı, dünya'nın yuvarlak olduğunu ıspatlayan denizci

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap