Dünya Nüfusu Hızla Artıyor


Teknonce > Bilim > Dünya Nüfusu Hızla Artıyor
Dünya Nüfusu Hızla Artıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Dünya nüfusu ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Dünya'da en çok nüfusa sahip ülkeler sıralaması ise değişmek üzere. Dünya nüfusu ne kadar?

Worldometers.info tarafından işletilen "Dünya Nüfus Saati"ne (World Population Clock) göre Dünya nüfusu 7.5 milyara ulaştı. Worldometers, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere sürekli güncellenen sistemlerde sayılarını hesaplamak için çeşitli kaynaklara dayalı hesaplama sistemleri kullanmaktadır. Sahip olduğu imkanlar dolayısıyla kamuoyunda güven toplayan Worldometers'ın son çalışmasına göre 25 Nisan 2017'den bu yana 25 milyondan fazla insanın Dünya nüfusuna eklenmesiyle toplam nüfus 7.5 milyara ulaşmış oldu.Birleşik Devletler Sayım Bürosu verilerine göre, bugün dünya nüfusunun yarısından fazlası 30 yaş altında. Nijerya dünyadaki en genç nüfusa sahip ülke olma ünvanını korurken, 189 milyon nüfusun yarısından fazlası 15 yaşın altında olarak hesaplandı. Bununla birlikte Monaco 50 yaş üzerindeki insan sayısının fazlalığıyla en yaşlı bölge oldu. Monaco nüfusunun yarısından fazlası 50 yaş ve üzeri insanlardan oluşuyor.

Son BM istatistiklerine göre bugün dünyada hayatta olan kadınlardan yaklaşık 65 milyon daha fazla erkek var. Amerikan Samoa dünyadaki en büyük cinsiyet oran farkına sahip ülke. Her kadın için yaklaşık 1.36 erkek bulunuyor. Diğer taraftan Haiti, her kadın için yalnızca 1.01 erkeğin bulunduğu ülke olmakla en az cinsiyet fark oranına sahiptir. Yani Haiti'de kadın-erkek nüfus oranı dengeliyken; bir ada ülkesi olan Amerikan Samoa'da bu fark en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Çin Nüfusu Ne Kadar?

Çin ise şimdilik Dünya'daki en kalabalık ülke olma ünvanını elinde bulunduruyor. 1.385 milyardan fazla nüfusuyla birçok büyük devleti geriden bırakan Çin'in önümüzdeki yıllarda bu tahtı elinden alınabilir. Birleşmiş milletlerin son raporuna göre Hindistan'ın beş yıl içinde Çin'in önüne geçmesi bekleniyor. Hindistan'ın nüfusu her yıl ortalama 15.7 milyon artış gösteriyor. Bu sayıyla da Dünya'daki toplam nüfus artışının % 20'ye yakın bir kısmını elinde bulunduruyor. 

Dünya nüfusunun yarısını sadece yedi ülke oluşturuyor! İşte Dünya Nüfus Sıralaması

  • Çin: 1.385 milyar
  • Hindistan: 1.335 milyar
  • Amerika Birleşik Devletleri: 325 milyon
  • Endonezya: 262 milyon
  • Brezilya: 210 milyon
  • Pakistan: 195 milyon
  • Nijerya: 189 milyon
 

Dünya nüfusunun %70'lik kısmını ise yirmi ülke oluşturuyor.Bununla birlikte nüfus ölçümlerinde sadece Dünya devleri araştırılmadı. İstatistiklerin geri kalan kısımlarında daha ilginç verilere ulaşmak da mümkün. Örneğin Dünya'nın en az nüfusa sahip ülkesi Pitcairn Adaları'nın nüfusu sadece 50 olarak sayıldı. 

Birleşmiş Milletler Dünya nüfusunun her yıl %1.1 oranında artarak yaklaşık 80 milyon insanın dünyaya geldiğini açıkladı. Eğer artış bu şekilde devam ederse 2024 yılında Dünya nüfusu 8 milyarı geçmiş olacak. Bir hatırlatma yapmak gerekirse; Dünya nüfusu bir milyarı 1800'lü yıllarda geçti. Yani son iki yüz yılda insan nüfusu 6.5 milyar artış gösterdi. 

Ancak belirtmek gerekir ki bu hızlı artışın tek sebebi yeni doğanlar değil. Bu süreç içerisinde önemli atılımlar yapan bilim ve bu sayede uzayan insan ömrü de bu artışta önemli bir pay sahibi. Ortalama insan ömrü hızla yükselerek 71 yıla ulaşmış durumda. Japonya ise en uzun insan ömrüne sahip ülke olma ünvanını elinde bulunduruyor. Burada ortalama insan ömrü 83.7 yıl olarak ölçüldü.

Kaynak: https://thenextweb.com/world/2017/04/26/worlds-population-just-passed-7-5-billion-fascinating-facts-us/#.tnw_hm9LmM1G

Etiketler: dünya nüfusu ne kadar, en kalabalık ülke, en az nüfusa sahip ülke, çin nüfusu ne kadar, en kalabalık ülkeler, hindistan nüfusu, amerika nüfusu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap