Dünya'ya Benzer Bir Gezegen Bulundu!


Teknonce > Astronomi > Dünya'ya Benzer Bir Gezegen Bulundu!
Dünya'ya Benzer Bir Gezegen Bulundu!

Bilim insanları ilk defa Güneş Sistemi'miz dışında bir sistemde yer alan ve Dünya'ya benzer bir gezegen buldular.

Cüce yıldızı GJ 1132'nin yörüngesinde olan gezegen GJ 1132b Dünya'dan yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Yeni çalışmaya göre, Dünya'nınkinin 1.4 katı bir yarıçapa ve Dünya'nın kütlesinin 1.6 katına sahip. Gezegen ilk keşfedildiğinde araştırmacılar gezegeni potansiyel bir Venüs ikizi olarak yorumladılar. Çünkü çok yüksek bir yüzey sıcaklığına sahip kayalık bir dünya. Araştırmalar devam edince de atmosferinin de aynı Venüs'ünki gibi kalın olduğu anlaşıldı.Son zamanlarda gözlemiciler, Jüpiter gibi gaz devi olan ve atmosferi daha kalın gezegenlere odaklanmışlardı. Son zamanlarda gelen haberler de hep Dünya'dan daha büyük gezegenler üzerineydi. Bu yapılan çalışmayla Dünya'ya benzer bir gezegen haberi gelmiş oldu.

Gökbilimciler Şili'deki Güney Gözlemevi'nde (ESO) kendi güneşi olan bir sisteme ait gezegenin görüntülerini bir teleskop kullanarak yakaladılar. Araştırmacılar, yıldız sistemini yedi farklı dalga boyuyla ölçtü. Max Planck Astronomi Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, 1.6 günlük yörüngelerinde gezegenin yarıçapını belirlemek için yıldızın parlaklığı özel deneylerle test edildi. Belli bir yönde hareket eden bir kütlenin o yolu ne kadar zamanda aldığını da öğrendikten sonra gezegenin yarıçapı da tahmini olarak tespit edildi.

Ancak araştırmacılar, garip bir şeyler buldu: "Dalgaboylarından biri gezegenin geçtiği her seferinde diğerlerinden daha parlak göründü. Araştırmalar sırasında, bu dünya bir sebepten ötürü, bu dalga boyunda diğerlerine oranla daha büyük göründü ve gezegenin, bu dalga boyunun nüfuz edemeyeceği bir ortamı olduğunu düşündürdü. Buradan ve diğer ölçümlerden yola çıkan gök bilimciler GJ1132b gezegeninin atmosferinin metan ya da su buharı bakımından zengin olabileceğine kanaat getirdiler. 

Bu keşif özellikle heyecan verici. Çünkü GJ1132 gibi cüce yıldızlar galaksideki en yaygın yıldız türü ve Dünya'ya en yakın 30 yıldız kümesinden 20'sini oluşturuyorlar. Bu bulgu, yakın çevremizde daha ayrıntılı araştırmalar yapmamız gerektiğini ve yaşanabilir bir dünya bulabileceğimiz ihtimallerini de güçlendiriyor.

Araştırmacılar 2018'de GJ1132b'nin atmosferinin, Hubble Uzay Teleskobu, ESO'nun sahip olduğu dev teleskop ve yeni büyük uzay teleskopu olan James Webb Uzay Teleskobu ile araştırılmasının yüksek öncelikli bir hedef olacağını da eklediler.

Kaynak: http://www.space.com/36368-atmosphere-found-on-nearly-earth-size-planet.html

Etiketler: dünyaya benzer gezegenler, yaşam olan gezegenler, GJ1132b, uzayda yaşam

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap