Dünyayı Salgın Hastalıktan Koruyabilir misin?


Teknonce > Oyun > Dünyayı Salgın Hastalıktan Koruyabilir misin?
Dünyayı Salgın Hastalıktan Koruyabilir misin?

İngiltere merkezli bir oyun şirketi salgın hastalıkları konu alan bir oyun üzerinde çalıştıklarını ve en kısa zamanda piyasaya süreceklerini duyurdu! Şirketin benzer temalı eski oyununun konusu ise oldukça dikkat çekici.

İngiltere merkezli bağımsız oyun stüdyosu Ndemic Creations, 2012 yılında yayınladığı Plague Inc. adlı oyunla eş zamanlı ve çok oyunculu oynanan ve küresel salgın temalı bir oyundu. Oyuncunun görevi, tüm dünyaya yayılacak bir virüs üretip gelişimini izlemek ve süreç boyunca krizi devam ettirmekti. Şirket tarafından yapılan son açıklamaya göre bu görevin tam tersini içeren bir oyun geliyor. Üstelik Dünya Sağlık Örgütü (WHO) projenin finansörlerinden.Plague Inc. ilk olarak 2012 yılında sıradışı ama son derece bağımlılık yaratan bir oyun olarak piyasaya sürüldü ve oyuncu tüm dünyayı silebilecek bir patojen yaratmakla görevlendirildi. Bakterilerden başlayarak, patojeninizin patlak vermesi için bir ülke seçebilir ve yayıldıkça bulaşma, semptomlar ve mutasyonlar geçirecek DNA'lar da belirleyebilirsiniz.

Oldukça ayrıntılı tasarlanmış oyun hikayesi, medyadaki söylemlerden tutun siyasi önlemlere, toplumsal hareketlerden tutun virüsün taşınacağı uçak ve gemilere, toplumsal ve medyatik manipülasyonlardan tutun da devletlerin çalışmalarına engel olmaya varıncaya kadar birçok ayrıntı barındırıyor. Oyuncu da burada zamana karşı yarışıp virüsün Dünya genelinde en etkili olabileceği koşulları oluşturmaya çalışıyor. 

Daha öncesinde Plague Inc. ile beraber bu senaryoyu takipçilerine sunan şirket, Corona virüsü sebebiyle bu senaryonun tam tersi senaryoya sahip bir oyun üzerinde çalıştığını açıkladı. 

Yeni oyun modunda, hükümetleri denetlemek, hastaları iyileştirmek ve hastane malzemelerini artırmak, karantinaları güçlendirmek ve virüsün kamu hizmetlerine yayılmasını engellemekle görevlendirileceksiniz. Tanıdık geliyor, değil mi? Oyun, Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının yardımıyla geliştiriliyor, bu nedenle bir pandemi durdurulurken dikkate alınan çok sayıda faktörün gerçekçi bir resmini çizecek.

Plague Inc.'in yaratıcısı James Vaughan, bundan 8 yıl önce bugünkü olayların resmini çizebilecek bir oyun yapmayı başardığı için şaşkın olduğunu belirtirken, oyun olarak tasarlanan bir durumun bugün gerçekleşmesini oldukça üzücü bulduğunu duyurdu. Ayrıca şirket, Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 Dayanışma ve Müdahale Fonuna 250.000 $ bağış yapacağını açıkladı: “WHO ve CEPI ile yapacağımız bağışlarımızı düzenlerken, oyuncunun bir salgını durdurmak için çalışmasına izin veren bir oyun yapıp yapamayacağımızı tekrar tekrar sorduk. Sonuç olarak, bu kurumlara finansal destek sağlamanın yanı sıra, oyuncuların dünyayı ölümcül bir hastalık salgınından kurtarmasına izin veren yeni bir oyun modu üzerindeki çalışmaları hızlandırıyoruz. ”

Plague Inc., gerçek hayatta salgın sırasında tüm oyuncular için ücretsiz olacak ve krizin geçmesini beklerken eğlence sağlayan yeni oyun modunu tamamlamak için hızla çalıştıklarını bildiriyor.

Kaynak: iflscience.com

Etiketler: Plague Inc, küresel salgın, oyun

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap