DVD (Digital Versatile Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Bilgisayar > DVD (Digital Versatile Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?
DVD (Digital Versatile Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?

Harici depolama birimlerinden biri olan ve görünüm olarak CD'ye benzeyen DVD nedir? Ne işe yarar?

DVD Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Digital Versatile Disc yani Çok Amaçlı Sayısal Disk olan DVD, CD'ye alternatif olarak üretilmiştir. CD'ler (CD ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.) üretildikleri dönemde dosya boyutlarının küçük olmasından dolayı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiştir. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte dosya boyutları da büyümüştür. Bundan dolayı CD üreticileri, CD'ye benzeyen fakat daha büyük depolama kapasitesine sahip olan DVD'yi üretmişlerdir.DVD'ler, polikarbonattan oluşan 0.6 mm kalınlığındaki iki diskin birleşmesiyle oluşurlar. İki disk bir araya geldiğinden dolayı DVD'ler, 1.2 mm kalınlığa sahiptirler. CD'ler 700 MB depolama alanına sahipken DVD'lerin kapasitesi 4.7 GB'tır. 

DVD Çeşitleri

DVD'ler veri saklama türü ve depolama kapasitelerine göre ikiye ayrılırlar.

Veri Saklama Türüne Göre DVD

DVD - R : 4.7 GB depolama alanına sahip olan bu DVD türünde, disk içerisine attığınız dosyaları silemezsiniz. Tek kullanımlık bir yapıya sahiptir.

DVD - RW : Depolama kapasitesi DVD - R ile aynıdır. Fakat bu DVD türünde disk içerisine atılan dosyaları silip yeni dosyalar yüklemek mümkündür.

Depolama Kapasitesine Göre DVD

DVD - 5 : Bu DVD türü tek taraflı ve tek katmanlıdır. 4.7 GB depolama alanına sahiptir.

DVD - 9 : Tek taraflı fakat çift katmanlı olan bu DVD türünün depolama kapasitesi 8.5 GB'tır.

DVD - 10 : Çift taraflı olan bu DVD türünün iki yüzünde de tek katman bulunmaktadır. 9.4 GB depolama kapasitesine sahiptir.

DVD - 14 : Çift taraflı olan bu DVD türünün bir yüzünde çift katman diğer yüzünde tek katman bulunmaktadır. Sahip olduğu depolama kapasitesi 13.3 GB'tır.

DVD - 18 : Çift taraflı ve her iki yüzünde çift katman bulunduran bu DVD türü 17.1 GB'lık depolama kapasitesine sahiptir.

Etiketler: dvd nedir, dvd ne işe yarar, dvd çeşitleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Hamburger
    05.04.2020 12:05

    Güzellllllll

Yorum Yap