Edmond Halley Kimdir? Bilime Katkıları ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Edmond Halley Kimdir? Bilime Katkıları ve Kısaca Hayatı
Edmond Halley Kimdir? Bilime Katkıları ve Kısaca Hayatı

İngiliz gökbilimci, jeofizikçi, matematikçi, meteorolog, fizikçi ve mucit olan Edmond Halley kimdir? Edmond Halley'in bilime katkıları nelerdir? İşte Edmond Halley'in çalışmaları ve kısaca hayatı...

Edmond Halley Kimdir? Bilime Katkıları, Çalışmaları ve Kısaca Hayatı

 Edmond Halley, 8 Kasım 1656 tarihinde Londra, Haggerston'da dünyaya gelmiştir. Çocukken matematiğe çok ilgili olan Edmond Halley, öğrenim hayatına St Paul's School'da başlamış ve 1673 yılından itibaren Oxford'daki The Queen's College'a devam etmiştir. Öğrencilik yıllarında güneş sistemi ve güneş lekeleri ile ilgili makaleler yayımlamıştır. 1675 yılında Kraliyet astronomu Flamsteed'in yanında çalışmaya başlamış ve hem Oxford hem de Greenwich'deki gözlemlerde ona yardımcı olmuştur.

Edmond Halley, 1676 yılında bitirme sınavlarına girmeden Oxford Üniversitesi'ni bırakmıştır. Güney yarıküre yıldızlarını incelemek amacıyla güney Atlas Okyanus adalarından olan St. Helena'ya gitmiş ve 1678 yılında İngiltere'ye geri dönmüştür. 1679 yılında, 341 güney yıldızının ayrıntılarını içeren Catalogus Stellarum Australium adlı eseri yayımlamıştır. Oxford'daki eğitimini tamamlayarak diplomasını alan Edmond Halley, Kraliyet Cemiyeti üyeliğine seçilmiştir. 1686 yılında seyahatinin ikinci bölümünü yayınlamıştır. Bu bölümde Alize Rüzgarları ve muson yağmurlarını konu alan bir makale ve haritaya yer vermiştir. 

Zamanının büyük kısmını ay gözlemleri ile geçiren Edmond Halley, yer çekimi ile de ilgilenmiştir. Kepler'in gezegensel hareket yasalarının kanıtlanması Edmond Halley'in kafasını kurcalayan en büyük problemlerden biriydi. Edmond Halley, 1693 yılında nüfus kayıtlarının düzenliliğiyle bilinen Alman-Polonya kenti Breslau'nun ölüm yaşı kayıtlarını analiz ettiği bir makale yayımlamıştır. Bu makale, İngiliz hükümetine hayat sigortası fiyatlarını alıcının yaşına bağlı olarak ayarlama imkanı vermiştir. Halley'in çalışmaları aktüeryanın gelişimine büyük katkı sağlamıştır. 1690'da uzun süre su altında kalabilen ve sualtı araştırmaları için penceresi bulunan bir araç olan dalma çanının planlarını tamamlamıştır. Edmond Halley'in dalma çanında hava, yüzeyden gönderilen ağırlık bağlanmış varillerle sağlanıyordu.

Edmond Halley, 1692 yılında İçi Boş Dünya fikrini ortaya atmıştır. Bu fikre göre Dünya 800 km kalınlığında bir kabuktan, eşmerkezli iki iç kabuktan ve en içte yaklaşık Venüs, Mars ve Merkür'ün çaplarında bir çekirdekten oluşuyordu. Bu iki kabuk atmosfer tarafından birbirinden ayrılıyordu ve her birinin ayrı manyetik kutupları vardı. Küreler değişik süratlerde hareket ediyordu. Edmond Halley, bu düzeni anormal pusula ölçümlerini açıklamak için ortaya atmıştır. İçerideki atmosferi ışık saçan bir şekilde hayal etmişti ve kaçan gazların kutup ışıklarını oluşturduğuna inanmıştır.

1698 yılında Dünya manyetizmasını kapsamlı olarak incelemek amacı ile HMS Paramore adlı geminin komutasına getirilen Edmond Halley, sonuçları Pusula Sapmasının Genel Haritası adlı kitapta yayımlamıştır. Kasım 1703'te Oxford Üniversitesi'nde geometri profesörlüğüne getirilmiş ve 1710'da fahri hukuk doktoru unvanı almıştır. 1705'te tarihsel astronomi yöntemlerine dayanarak 1456, 1531 ve 1607 yıllarında görülen kuyruklu yıldızların farklı değil, tek bir kuyruklu yıldız olduğunu ve bu yıldızın 1758'de geri döneceğini öne sürdüğü Synopsis Astronomia Cometicae'yi yayımlamıştır. Kuyruklu yıldız hesaplanan tarihte geri döndüğünden dolayı Halley Kuyruklu Yıldızı olarak anılmaya başlanmıştır.

Edmond Halley, 14 Ocak 1742 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: edmond halley kimdir, edmond halley bilime katkıları, edmond halley çalışmaları, edmond halley kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap