Eduardo Saverin Kimdir? Eduardo Saverin'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Eduardo Saverin Kimdir? Eduardo Saverin'in Kısaca Hayatı
Eduardo Saverin Kimdir? Eduardo Saverin'in Kısaca Hayatı

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook'un kurucu ortaklarından olan Eduardo Saverin kimdir? İşte Eduardo Saverin'in kısaca hayatı...


Eduardo Saverin Kimdir? Eduardo Saverin'in Kısaca HayatıEduardo Saverin, 19 Mart 1982 tarihinde Brezilya'da dünyaya geldi. Miami, Florida'da büyüyen Eduardo Saverin'in babası ihracat, giyim, emlak ve nakliye ile uğraşan bir sanayiciydi. Eduardo Saverin, eğitim hayatına Miami'deki Gulliver Preparatory School'da başladı ve eğitimine Harvard Üniversitesi'nde devam etti. Aynı zamanda Eduardo Saverin, üniversite yıllarında Harvard yatırımcılar birliğinin başkanlığını yapmıştır. Harvard Üniversitesi'nde lisans öğrencisiyken petrol endüstrisine 300.000 dolarlık stratejik bir yatırım yapan Eduardo Saverin, 2006 yılında Harvard Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nden takdirle mezun oldu.

Eduardo Savarin, üniversitenin 2. yılında kendisi gibi 2.sınıf öğrencisi olan Mark Zuckerberg (Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) ile tanıştı. Harvard öğrencilerine özel bir sosyal ağ kurma fikri üzerine yoğunlaşan ikili, Thefacebook isimli siteyi kurmak için beraber çalıştılar. Finans direktörlüğü ve işletme yöneticisi görevlerini üstlenen Eduardo Saverin ile Mark Zuckerberg arasında fikir ayrılıkları ortaya çıktı. Ertesi yaz New York'ta Lehman Kardeşler'in yanında stajyer olarak çalışan Saverin, Thefacebook yönetimini Silikon Vadisi'ne taşıdı.

PayPal'ın kurucusu Peter Thiel ve Napster'ın kurucusu Sean Parker'ın Mark Zuckerberg'e destek vermesiyle birlikte Saverin'in etkisi azaldı. 2005 yılının Nisan ayında Eduardo Saverin'in Facebook'ta sahip olduğu %34'lük pay Mark Zuckerberg tarafından %0.03'e düşürüldü. Bu olaylar üzerine Facebook'a dava açan Eduardo Saverin, mahkeme tarafından Facebook'un kurucu ortağı unvanını almıştır.

Facebook'un kurucu ortağı unvanına sahip olan Eduardo Saverin'in son verilere göre serveti yaklaşık olarak 5 milyar dolardır.

Etiketler: eduardo saverin kimdir, eduardo saverin hayatı, eduardo saverin serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap