Elektrikli Arabayı Kim İcat Etti?


Teknonce > Teknoloji > Elektrikli Arabayı Kim İcat Etti?
Elektrikli Arabayı Kim İcat Etti?

Enerji kaynaklarının dönüşümünde büyük öneme sahip olan elektrikli arabayı kim icat etti? İlk elektrikli araba ne zaman yapıldı? İşte cevabı...

Elektrikli Arabayı Kim İcat Etti? İlk Elektrikli Araba Ne Zaman Yapıldı?

Dünya'nın ilk elektrikli arabası İngiliz mucit Thomas Parker tarafından 1884 yılında icat edilmiştir. Daha önce birçok bilim insanı farklı araçları elektrikle çalıştırmak için çalışmalar yapmış olmasına rağmen sadece Parker 4 tekerlekli bir elektirikli araba icat edebilmiştir.Eminiz birçoğunuz elektrikli arabanın çok yakın bir zamanda icat edildiğini düşünüyordunuz. Ancak icat edilmesini bırakın, elektrikli arabalar daha o tarihlerde yaygınlaşmaya başlamış. Elektirikli arabalar icat edildikten sonra, 1897 yılında New York'ta taksi olarak bile kullanılmış. 1899'da bir elektrikli otomobil ile 106 km/s hız yapılarak Dünya Hız Rekoru kırılmıştır.

Benzinli arabalarda olan sarsıntı ve koku gibi olumsuzluklardan dolayı elektrikli arabalar ilgi odağı haline gelmiş ve kullanımı artmıştır. Elektrikli arabaların kullanılabilirlik açısından diğer araçlara göre daha üstün olması bu arabaları cazip kılan bir diğer özelliktir. Ancak bunlar bir kenara bırakılırsa, geldiğimiz noktada bu tarz temiz enerji kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Türkiye'de İlk Elektrikli Araba Ne Zaman Üretildi?

1888 yılında II.Abdulhamit tarafından sipariş edilen elektrikli araba İngiltere'de bulunan Messrs Immisch & Co firmasının Magnus Volk ve Moritz Immisch adlı iki mühendisi tarafından yapılmıştır.

Arabada Moritz Immich tarafından patenti alınan 20 Amper 48 Volt 1 beygirlik motor kullanılmıştır.

II.Abdulhamit yapılan bu elektrikli arabadan memnun kalmış ve mühendisleri ödüllendirmiştir. Böylece bu iki mühendis uluslararası bir üne kavuşmuşlardır.

Etiketler: ilk elektrikli araba ne zaman yapıldı, ilk elektrikli araba türkiye, dünyanın ilk elektrikli arabası, ilk elektrikli araba tesla, ilk elektrikli arabayı kim icat etti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap