Elektronik Sigara Nedir?


Teknonce > Teknoloji > Elektronik Sigara Nedir?
Elektronik Sigara Nedir?

Bir süredir sigara tiryakilerinin elinden düşmeyen elektronik sigara (e sigara) nedir? Aklınıza takılan sorular haberimizde.

Elektronik sigara ya da kısaca e sigara tütüne duyulan bağımlılıktan kurtulmak için kullanılan ve içerdiği yakıtla duman üreten teknolojik bir cihazdır. Mantığını basitçe açıklamak gerekirse; duman gibi görünen ancak buhar üreten bu cihaz kullanıcıya duman gibi görünür ve sigara tiryakilerinde psikolojik bir tatmin oluşturur. Çeşitli tıp uzmanlarına göre e sigara, tütün ve mamüllerinin bırakılmasına yardımcı olabilir. Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigaralar temelde iki kısma ayrılır: Mod (batarya) ve atomizer. Bataryaların da mekanik, yarı mekanik ve chip setli olmak üzere kendi içinde üç çeşidi bulunmaktadır. Mekanik bataryalarda devre iletim sistemi bulunmaz ve güç direk pilden sağlanır. Yarı mekanik modlar da gücünü pilden alır ancak belli bir amper ya da zamandan sonra pil, güç iletimini keser. Chip setli modlarda ise kullanıcı istediği voltaj akımı ve watt çıkışını ayarlayabilmektedir. 

Atomizerler ise kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır: cartomizer ve clearomizer. Cartomizer'in içinde bir kartuş bulunurken; clearomizerlerin içinde bir adet coil(iç atomizer) devresi bulunmaktadır. Coil bir adet rezistans teli ve tele sarılı bir kat pamuktan oluşur. Kullanıcı cihazı aktif hale getirdiğinde bu tel ısınır ve pamuğun içindeki sıvı likidi buharlaştırarak baca yardımıyla kullanıcıya iletir.

E Sigaraların Likidlerinde Ne Var?  

E sigara likidleri temel olarak dört madde barındırır. Bitkisel gliserin (VG) buharlaşmayı sağlar. Propilen glikol (PG) aroma taşıyıcıdır. Aroma, kullanıcının isteğine göre belirlenir. E sigaralarda son olarak bulunan madde nikotindir. Bu da kullanıcının nikotin ihtiyacını karşılamak için yerleştirilir. 

E Sigara Zararlı mı?

Elektronik sigara geleneksel sigaralara kıyasla neredeyse zararsız görülse de yine de kullanımının bazı sağlık sorunlarına yol açabileceği belirlenmiştir. Çeşitli alerjik risklerin yanında nefes darlığına da yol açabildiği bilinmektedir. 2012 yılında gerçekleştirilen bir çalışmaya göre elektronik sigara kullananların nefes darlığı (hava yolu direnci) yaşama ihtimali, kullanmayanlarınkine göre daha yüksektir. 

Elektronik sigaralardaki en büyük tehlike, patlama riskidir. Özellikle düşük kaliteli elektronik sigara patlamaları geçtiğimiz günlerde kamuoyunda da sıkça yer almıştı. Kullanmak isteyenlere tavsiyemiz, kullanımı halinde kalitesinden emin olunanların tüketilmesidir. 

Etiketler: e sigara nedir, elektronik sigara nedir, e sigara zararlı mı, e sigara likid, e sigara nasıl çalışır, e sigara atomizer, e sigara pil, e sigara coil, e sigara batarya, e sigara mod, e sigara patlama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap