Elon Musk Kimdir? Elon Musk'ın Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Elon Musk Kimdir? Elon Musk'ın Hayatı
Elon Musk Kimdir? Elon Musk'ın Hayatı

Son birkaç yıldır hem teknoloji hem de astronomi alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Elon Musk kimdir? İşte Elon Musk'ın hayatı...

Elon Musk Kimdir?

28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dünyaya gelmiştir. Elon Musk hem doğum yeri olan Güney Afrika, hem Kanada, hem de Amerika vatandaşı olan yatırımcı ve girişimcidir.Henüz 12 yaşındayken yazılımla uğraşmaya başlayan Elon Musk, kendi yaptığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satmıştır. 8. ve 9. sınıfları Bryanston High School'da okuduktan sonra Pretoria Boys High School'a geçerek buradan mezun olmuştur. 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak istemediği için evden ayrıldı. ABD'ye taşınmak isteyen Musk,  ABD'yi "Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer" olarak tanımlıyordu.

1992 yılında Kingston, Ontario'da bulunan Queens Üniversitesi'nde 2 yıl okuyan Musk, daha sonra Pennsylvania Üniversitesi'nde işletme ve fizik okumak için Kanada'dan ayrılmıştır. The Wharton School of the University of Pennsylvania'da Ekonomi bölümünü anadal olarak ve University of Pennsylvania,School of Arts and Sciences'da da Fizik bölümünü yan dal olarak bitirmiştir. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi bölgesine taşınmış fakat doktorayı tamamlamamıştır.

Aldığı lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi isimlerden aldığı ilhamla "insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan" üç alan belirlemiş ve bu alanlar üzerine yoğunlaşmıştır. Elon Musk'ın üzerine yoğunlaştığı alanlar internet, temiz enerji ve uzaydır.

Elon Musk Kariyeri

1995 yılında Stanford'da doktoraya başlayan Elon Musk, çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bırakmıştır. Kardeşiyle birlikte geliştirdiği Zip2 projesi, 1999 yılında Compaq'ın AltaVista birimi tarafından 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında satın alındı.

PayPal

Elon Musk, 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com'un kurucu ortaklığını yapmıştır. Aradan 1 yıl geçtikten sonra X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity'yi bünyesine katarak PayPal'ı oluşturdu.

SpaceX

Elon Musk 2002 yılının Haziran ayında roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten SpaceX(Space Exploration Technologies) şirketini kurdu. Şirketin ilk fırlatma araçlarının isimleri Falcon 1 ve Falcon 9, ilk uzay aracı ise Dragon'dur.

Elon Musk'a göre uzayın keşfi insanlığın bilincini korumak için olmasa da genişletmek için önemli bir adımdır. "Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, ayrıca dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: mühendislik ürünü bir virüs, yanlışlıkla oluşturulmuş bir mikro karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 60 yılda atomik silahlar kendimizi tüketmek için bir potansiyel oluşturdu. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız – ya da soyumuz tükenecek.” ifadelerini kullanan Musk'ın amacı, insanlı uzay uçuşlarının maliyetini onda birine indirmektir.

Tesla Motors

Elon Musk, Tesla Motors'un ortak kurucularından biri ve ürün tasarımı başkanıdır. 2008'de yaşanan ekonomik krizde Tesla'daki zorunlu işten çıkarmalar sebebiyle, Musk CEO'luk görevini de üstlenmiştir. Tesla Motors elektrikli araba üretmek için kurulmuş bir şirkettir. Şirket ilk olarak Tesla Roadster isimli elektrikli spor arabayı üretmiş ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı.

SolarCity

Elon Musk'ın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity, Birleşik Devletler'in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Elon Musk'ın hem Tesla'ya hem de SolarCity'ye yatırım yapmasının sebebi küresel ısınma ile savaşmaktır.

6 erkek çocuk babası olan Elon Musk'ın serveti 2018 verilerine göre 18,7 milyar dolardır.

Etiketler: elon musk kimdir, elon musk hayatı, elon musk kariyeri, elon musk serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap