Elon Musk, Küresel İnternet Projesini Hızlandırdı


Teknonce > Teknoloji > Elon Musk, Küresel İnternet Projesini Hızlandırdı
Elon Musk, Küresel İnternet Projesini Hızlandırdı

Son zamanlarda Dünya gündeminden düşmeyen Elon Musk, bu sefer de küresel internet projesiyle karşımızda. SpaceX'in yeni projesi, Dünya genelinde herkese düşük maliyetli internet hizmeti vermek.

Günümüzde küresel iletişimin temel taşı olan internet erişimi, Elon Musk'ın da gündeminde. Falcon Heavy testinde aynı gövdede bulunan ve daha önce birçok projede kullanılmış olan Falcon 9 roketleri, bu sefer küresel internet projesi için hazırlanıyor. Starlink uydularını Dünya'nın çevresine yerleştirmeyi planlayan SpaceX, çok daha hızlı interneti ucuza mal etmeyi planlıyor.Elon Musk'bu projeyi ilk duyurduğunda ise projenin Mars'ta kurulacak şehre fon sağlayacağını söylemişti: "Zamanla bu sistemin oluşturulması için gereken maliyetin 10 ila 15 milyar doları bulmasını planlıyoruz. Gelecekte Mars’ta kurmak istediğimiz şehir için çok paraya ihtiyacımız var. Bu proje, Mars şehrini finanse etmek için tasarlanmıştır."

2015'ten bu yana projeyi olgunlaştıran SpaceX, bu hafta içinde ilk büyük adımı atıyor. 17 Şubat 2018 Cumartesi günü proje için gönderilecek ilk uydu yola çıkıyor. Amerika'nın Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Üssü’nden ateşlenecek olan Falcon 9 roketi, birincil yük olarak Paz adı verilen 3 ton ağırlığındaki İspanyol gözlem uydusunu taşıyacak.Falcon 9'un yük kapasitesi yüksek olduğu için de Starlink uydusu da bu fırlatmayla birlikte atmosfere gönderilecek. Falcon 9, bu görevinden sonra da yer yüzüne geri dönecek.

Şirketin planına göre ise 2020'de küresel internet projesi yer yer dağıtılmaya başlanacak. Starlink uydularıyla oluşturulan küresel internet ağı, kısa bir süre içinde Dünya’nın çevresini saracak. Proje tamamlandığında birbirine bağlı tam 4425 uydu, Dünya yörüngesine yerleştirilmiş olacak.

Projenin ayrıntıları ise SpaceX tarafından sır gibi saklanıyor. Rakip şirketlerin bilgilere erişmemesi için bu gizliliğin uygulandığını açıklayan şirketin küresel uydu ağı projesindeki rakibi ise OneWeb. OneWeb'in de önümüzdeki sene ilk somut adımı atarak yörüngeye bir uydu fırlatması bekleniyor.

Etiketler: spacex, elon musk, küresel internet

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap