Elon Musk Tesla Roadster'i Mars'a Gönderecek!


Teknonce > Astronomi > Elon Musk Tesla Roadster'i Mars'a Gönderecek!
Elon Musk Tesla Roadster'i Mars'a Gönderecek!

Aracın tanıtımı yapıldığında hayli beğenilen ve yoğun ilgi gören Tesla Motors'un aracı Roadster, Space X'in Falcon Heavy'siyle Mars'a gönderilecek. Elon Musk, İnstagram'dan paylaştığı fotoğraflarla bu fikrinde ciddi olduğunu ve aracı Mars'a göndereceğini bir kere daha duyurdu.

Space X ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk, büyük beğeni toplayan Tesla Roadster aracını "Falcon Heavy" ile uzaya göndereceğini açıklamıştı. Musk bu fikrinde ciddi olduğunu İnstagram hesabında paylaştığı fotoğraflarla bir kere daha gösterdi. Musk Tesla Roadster'i efsane sanatçı David Bowie'nin 'Space Oddity'si eşliğinde Mars yörüngesine göndermeyi planladığını duyurmuştu.   

İnstagram hesabında paylaşılan bu fotoğraflar ise Musk'ın bu planında gayet ciddi olduğunu gösteriyor. Musk, kırmızı renkli ilk model Tesla Roadster'i roketin kargo bölümündeyken fotoğrafladı ve bunları İnstagram hesabında paylaştı. Space X, uzay aracının Mars yörüngesinde "Apollo 11" ile benzer bir kaderi paylaşmaması ya da beklenmedik başka bir aksilik olmaması halinde Tesla'nın "bir milyar yıl" kadar uzayda kalabileceğini açıkladı.

    

2013'te fırlatılması planlanan "Falcon Heavy" roketinin yaşanan gecikmelerin ardından önümüzdeki ay test edilmeye hazırlandığını duyuruldu ve fırlatmanın 2018 yılına kadar geri çekildiği söyleniyor. Falcon Heavy, Space X'in 2010 yılında ilk kez test edilen Falcon 9 roketinin daha güçlü bir modeli ve o zamandan beri 40 kez fırlatma gerçekleşti.

    

Elon Musk'ın bu arabayı uzaya göndererek ne yapmayı planladığı ise bilinmiyor. Bu elektrikli süper aracı piyasaya çıktıktan sonra ilk kimlerin alacağı konuşulurken, kimse alamadan araç Mars yolculuğuna başlamış olacak gibi görünüyor.

Etiketler: elon musk, falcon heavy, spacex, tesla roadster

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap