Elon Musk'tan Türkiye Açıklaması!


Teknonce > Teknoloji > Elon Musk'tan Türkiye Açıklaması!
Elon Musk'tan Türkiye Açıklaması!

Tesla Motor ve SpaceX'in CEO'su olan Elon Musk, Tesla'nın 2018 yılı içerisinde Türkiye'de satışa sunulacağını açıkladı. Ayrıntılar haberimizde...

Elon Musk, hem astronomi alanında hem de teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiriyor. Bugün yaptığı açıklamayla tekrar gündeme geldi. Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Bu yıl içinde Tesla'yı Türkiye'de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım." ifadelerine yer verdi.Şubat ayı itibarıyla Tesla tarafından üretilen elektrikli araç sayısı 300 bini geçti. Firmanın en çok beğenilen aracı olan ve bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S, 2015 ve 2016 yıllarında Dünya'nın en çok satan elektrikli aracı olmayı başarmıştı. Tesla, Eylül 2015'te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017'de Model 3 adlı aracını piyasaya sunmuştu. Geçen sene bir ilke imza atan şirket, Tesla Semi ismini verdiği ilk elektrikli kamyonu duyurmuştu. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan son verilere göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 12,5 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği  (ACEA) ise geçen yıl Türkiye'de 729.500 yeni otomobilin trafiğe kayıt edildiğini açıkladı. Türkiye'de elektrikli otomobillerin kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlarken, Tesla'nın elektrikli otomobillerini kullanan birkaç yüz kişi olduğu belirlendi. Şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği Türkiye'de elektrikli otomobil kullanımının önündeki en büyük engel olarak gösteriliyor. 


Tesla'nın Türkiye pazarına girmesini değerlendiren uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye'nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte petrole olan bağımlılığın azalabileceğini vurguluyor. 


Twitter üzerinden Elon Musk'un yaptığı açıklamaya değerlendiren kullanıcılar, ÖTV'den dolayı Tesla'nın satışa sunacağı elektrikli otomobillerin fiyatının çok yüksek olacağını düşünüyorlar. Daha önce Maliye Bakanlığı tarafından "Elektrik motorlu otomobillerin ÖTV'sinde 1 kuruş dahi zam yapılmayacak" açıklaması yapılmıştı. 

Tesla'nın Türkiye pazarına net giriş tarihi ve hangi araçlarla gireceği henüz bilinmiyor. 

Etiketler: elon musk, tesla türkiye, elon musk twitter

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap