En Gelişmiş Kuantum Bilgisayar Yapıldı


Teknonce > Teknoloji > En Gelişmiş Kuantum Bilgisayar Yapıldı
En Gelişmiş Kuantum Bilgisayar Yapıldı

Teknolojide Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam eden IBM şimdiye kadar yapılmış en iyi kuantum bilgisayardan daha iyisini yapmayı başardı.

Bundan önce 20 Kubitlik bir kuantum bilgisayar yaparak zaten en iyi bilgisayarın sahibi olan IBM, kuantum işlemcilerinin geliştirilmesi üzerine çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yeni bir teknoloji olan ve oldukça karmaşık olduğunu söyleyebileceğimiz kuantum bilişim alanında IBM yeni duyurduğu kuantum bilgisayarıyla bir kere daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şirket şimdi de, ilk 50 kubit kuantum bilgisayar prototipini hazırladıklarını duyurdu.Cuma günü yapılan IEEE Endüstri Zirvesi’nde IBM yetkilileri, 50 kubit (quantum bit) hızında işlem yapabilme gücüne sahip kuantum bilgisayarının yapımını ilan etti. 50-qubit hızında çalışabilen bir bilgisayar, şimdiye kadar yapılmış en güçlü bilgisayar olma özelliğini taşıyor.

Şirket yetkilileri ayrıca, bulut bilişim çözümü olarak şirketlere ve bilimsel çalışma yapanlara yönelik bir 20 kubit işlemci de sunacaklarını açıkladı. Bu işlemci, istemci kullanımı ve genişletilmiş geliştirici araçları için önemli görevler üstelenecek. 20 kubit makine, yaklaşık 90 mikrosaniyelik önceki nesil kuantum işlemcilerle kıyaslandığında tutarlılık süresini iki katına çıkartıyor ve 50 mikro saniye ortalamaya sahip.

Kuantum Bilgisayarlar Nasıl Çalışır?

Üst düzey bilgi işlem teknolojisinin geleceği olarak görülen kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlara kıyasla daha farklı bir çalışma prensibine sahipler. Klasik işlemcilerin çalışma prensibi olan 0 ya da 1’lerin kullanımı yerine, kubitleri kullanan kuantum bilgisayarlarda bitler, aynı anda hem 0 hem de 1 olabiliyor. Bu durum, kuantumda ‘dolaşıklık ve süper pozisyon’ olarak bilinen etkilerle sağlanıyor. Durum böyle olunca da bilgisayarın işlem yapma gücü, klasik bilgisayarlara göre çok daha fazla oluyor. 

20 kubit ilerleme bile teknolojik ve bilimsel gelişim oldukça önemliyken, 50 kubit versiyon bunun daha da ötesine geçiyor. 

İlerleyen zamanlarda kuantum işlemci ve bilgisayar teknolojilerinde daha da ilerilere gidilecek gibi görünüyor. Piyasada IBM tek değil ve rakipleri de bu alanda iddialı sayılan rakipler. Google, İntel ve  D-Wave de bu alanda çalışan ve teknoloji alanında da oldukça güçlü şirketler konumunda. Diğer şirketlerin IBM'in bu gelişmeleri karşısında nasıl bir pozisyon alacağını da hep birlikte göreceğiz.

Etiketler: ıbm kuantum bilgisayar, en iyi bilgisayar, 50 kubit kuantum bilgisayar, bilgisayar teknolojileri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap