Engin Arık Kimdir? Engin Arık'ın Hayatı


Teknonce > Bilim > Engin Arık Kimdir? Engin Arık'ın Hayatı
Engin Arık Kimdir? Engin Arık'ın Hayatı

Türk parçacık fizikçisi ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nün eski profesörü olan Engin Arık kimdir? Engin Arık'ın toryum ile ilgili çalışmaları nelerdir? İşte Engin Arık'ın hayatı...

Engin Arık Kimdir? Engin Arık'ın Hayatı

Engin Arık, 14 Ekim 1948 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1965 yılında Atatürk Kız Lisesi'ni bitiren Türk fizikçi, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi'nden matematik ve fizik diplomalarını almıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Kuramsal Fizik Kürsüsü'nde öğrenci asistanı olarak çalışmaya başlamıştır. Engin Arık, deneysel yüksek enerji fiziği alanında Pittsburgh Üniversitesi'nde 1971 yılında master, 1976 yılında ise doktora unvanı almıştır. Doktora çalışması, değişik elementler üzerine hyperon demeti yollanarak gözlenen rezonanslar üzerineydi. Doktora sonrasında 19761-1979 yılları arasında araştırmacı olarak Londra Üniversitesi ve Rutherford Laboratuvarları'nda hidrojen hedef üzerine yollanan pion demeti ile exotic delta oluşumlarını inceleyen deneylerde yer almıştır.1979 yılında Türkiye'ye dönen Engin Arık, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne girmiştir. Deneysel yüksek enerji fiziği alanında yaptığı çalışmalarla 1981 yılında doçent olmuştur. 1983 yılında Control Data Corporation'da iki yıl çalışmak için üniversiteyi bırakmış ve ardından tekrar Boğaziçi Üniversitesi'ne dönerek 1988'de profesör olmuştur. Engin Arık, 1997-2000 yılları arasında Viyana'da Birleşmiş Milletler'in bir kuruluşu olan Comprehensive Test Ban Treaty Organization'da radionuclide görevlisi olarak çalışmıştır.

Engin Arık, 1990 yılından sonra CERN'deki çalışmalara katılmıştır. ATLAS ve CAST deneylerine katılan Türk bilim insanlarına liderlik yapmıştır. Engin Arık deneysel yüksek enerji fiziği alanında yüzün üzerinde makale yayımlamış, yüzlerce atıf almıştır. Aynı zamanda Türk Ulusal Hızlandırıcı Projesi'nin de yürütücülüğünü yapan Engin Arık, 30 Kasım 2007 tarihinde Isparta'daki uçak kazasında hayatını kaybetmiştir.

Toryum Çalışmaları

Engin Arık, deneysel yüksek enerji fiziği alanında yaptığı çalışmalar dışında toryum madeni ile ilgili çalışmalarda yapmıştır. Türk fizikçi Engin Arık, Türkiye'de çok önemli rezervleri bulunan toryum madeninin enerji sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olabileceği ve olması gerektiği yönündeki görüşleri ve çalışmalarıyla tanınmıştır. Engin Arık, Türkiye'nin toryum ile elektrik enerjisi üretebilme olanağına kavuştuğunda trilyonlarca varil petrole eş değerde bir enerji kaynağının sahibi olacağını ileri sürmüştür. Eşi Prof. Dr. Metin Arık, hızlandırıcı projesi ve Türkiye’nin CERN’e üyeliği konusundaki çalışmaları nedeniyle kendisine suikast düzenlendiği, uçağının MOSSAD veya başka bir istihbarat teşkilatı tarafından düşürülmüş olabileceği iddialarını ortaya atmıştır.

Etiketler: engin arık kimdir, engin arık hayatı, engin arık toryum

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap