Eratosthenes Kimdir? Eratosthenes'in Coğrafya'ya Katkıları ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Eratosthenes Kimdir? Eratosthenes'in Coğrafya'ya Katkıları ve Kısaca Hayatı
Eratosthenes Kimdir?  Eratosthenes'in Coğrafya'ya Katkıları ve Kısaca Hayatı

Coğrafya kelimesini ilk kullanan kişi olan Yunan matematikçi, coğrafyacı, astronom ve filozof Eratosthenes kimdir? Eratosthenes'in Coğrafya'ya katkıları nelerdir?  Eratosten kalburu nedir? İşte Eratosthenes'in kısaca hayatı...

Eratosthenes Kimdir? Eratosthenes'in Coğrafya Katkıları ve Kısaca Hayatı

Eratosthenes, M.Ö. 276 yılında günümüzde Libya sınırları içerisinde yer alan Kirene'de dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimi için Atina'ya giden Eratosthenes, Kireneli Lysanias'den dil bilgisi, Sakız Adalı Ariston'dan Stoa felsefesi ve Arkesilaos'tan Platon Felsefesi alanlarında eğitim almıştır. Aristo'nun Eratosthenes üzerinde büyük bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Eratosthenes'in hayatı boyunca felsefeye Platocu bir yaklaşımla bakması bunu kanıtlar niteliktedir. İyinin ve kötünün tüm milletlerde olduğuna inanan Eratosthenes, Aristo'nun "İnsanlık ikiye ayrılır: Yunanlar ve Barbarlar" düşüncesini eleştirmiştir. M.Ö. 245 yılında Ptolemaik Kralı, Eratosthenes'i İskenderiye'ye getirtmiş ve eski dönemin eğitim ve bilim merkezi olan İskenderiye Kütüphanesi'nde baş kütüphaneci olarak görevlendirmiştir. Eratosthenes ile ilgili kesin olarak bilinen bilgiler bu kadar olmakla birlikte ölene dek kütüphanecilik görevini sürdürdüğü düşünülmektedir. 

Coğrafya kelimesini kullanan ilk kişi olan Eratosthenes, coğrafya biliminin temellerini atmıştır. Ayrıca enlem ve boylam sistemini icat etmiştir. Eratosthenes, stadyum uzunluk birimine göre Dünya'nın çevresini hesaplamıştır. Dünya'nın çevresini hesapladığı bilinen ilk kişi Eratosthenes'dir. Bunların yanı dışında eksen eğikliğini hesaplayan ilk kişi olarak bilinmektedir. Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığını tam olarak hesaplamış ve 29 Şubat'ı kullanarak takvimde ortaya çıkan senkronizasyon problemini ortadan kaldırmıştır. 

Coğrafya'ya çok büyük katkılar sağlayan Eratosthenes, coğrafi ve kartografik bilgilerini kullanarak paralel ve meridyenlerle yapılmış ilk Dünya haritasını çizmiştir. Ayrıca bilimsel kronolojinin kurucusu olan Eratosthenes, Truva'nın fethinden Büyük İskender'e kadar yaşanan edebi ve politik olayları saptamak için çalışmalar yapmıştır. 

Eratosthenes, M.Ö. 194 yılında İskenderiye, Mısır'da hayatını kaybetmiştir. 

Eratosthenes kimdir?

Eratosen Kalburu Nedir?

Eratosthenes, asal sayıları bulmak için bir algoritma geliştirmiş ve bu algoritmayı Eratosten kalburu olarak adlandırmıştır. Bu algoritma, bir sınır olmadan asal sayıların bulunabilmesini sağlar. Algoritma kısaca şöyledir:  1, 2, 3... dizisi yazılır ve 2'den başlayarak her sayı için sırası ile katları silinir, silinmeden kalanlar yani herhangi bir doğal sayının tam katı olmayan sayılar kalır ve bunlar asal sayı olarak adlandırılır. 

Etiketler: eratosthenes kimdir, eratosthenes coğrafyaya katkıları, eratosten kalburu, eratosthenes kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap