Eric Schmidt Kimdir? Eric Schmidt'in Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Eric Schmidt Kimdir? Eric Schmidt'in Hayatı
Eric Schmidt Kimdir? Eric Schmidt'in Hayatı

Amerikalı yazılım mühendisi, iş adamı ve Alphabet Inc.Yönetim Kurulu Başkanı olan Eric Schmidt kimdir? İşte Eric Schmidt'in hayatı...

Eric Schmidt Kimdir? Eric Schmidt'in Hayatı

Eric Schmidt ya da tam adıyla Eric Emerson Schmidt, 27 Nisan 1955 tarihinde Washington'da dünyaya gelmiştir. Yorktown lisesinde orta öğrenimini tamamlayan Eric Schmidt, 1976 yılında Princeton Üniversitesi'nde mühendislik okumaya başlamıştır. 1979 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Bilgisayar Bilimleri ile Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanları için kampüsün bilgisayar merkezindeki bilgisayarlar arasında bir ağ tasarlama ve oluşturma üzerine yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Eric Schmidt'in 1982 yılında Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri için yazdığı doktora tezinin konusu dağılmış bir ortamda büyük yazılımların gelişiminin kontrolüydü.Eric Schmidt, 2001 yılında Google'a katılmış ve şirketin bugünkü haline gelmesinde büyük bir katkısı vardır. Google'da çalışmaya başlamadan önce Novell'de CEO olarak ve Sun Microsystems'te Baş Teknoloji Yöneticisi olarak görev yapmıştır. Bunların dışında Java'nın geliştirilmesinde sorumlu olarak görev almıştır. Eric Schmidt, Google'daki görevini sürdürürken 2006-2009 yılları arasında Apple'da Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Eric Schmidt, Princeton Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nde ve Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi'nde akademisyen olarak görev yapmaktadır. Barack Obama tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Konseyi'nde üye olarak bulunan Eric Schmidt, Yeni Amerika Vakfı'nın başkanlığını yapmaktadır.

Son verilere göre 10.4 milyar dolarlık serveti olan Eric Schmidt, eşi Wendy Schmidt ile birlikte California'da yaşamaktadır.

Etiketler: eric schmidt kimdir, eric schmidt hayatı, eric schmidt serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap