Ernest Rutherford Kimdir? Ernest Rutherford'un Hayatı


Teknonce > Bilim > Ernest Rutherford Kimdir? Ernest Rutherford'un Hayatı
Ernest Rutherford Kimdir? Ernest Rutherford'un Hayatı

Nobel Kimya Ödülü sahibi Yeni Zelandalı-İngiliz deneysel fizikçi Ernest Rutherford kimdir? Rutherford atom modeli nedir? Ernest Rutherford'un yaptığı çalışmalar ve hayatı...

Ernest Rutherford Kimdir? Ernest Rutherford Hayatı ve Yaptığı Çalışmalar

Ernest Rutherford, 30 Ağustos 1871 tarihinde Brightwater, Tasman Bölgesi, Yeni Zelanda'da dünyaya gelmiştir. Tekerlek yapımcısı bir babanın oğlu olan Ernest Rutherford, liseyi burslu olarak okumuştur. Daha sonra burslu olarak eğitim gördüğü Christchurch'teki  Canterbury College'tan 1892'de lisans, 1893 yılında ise yüksek lisans derecelerini almıştır. Mezun olduktan sonra 1 yıl daha okulda kalan Ernest Rutherford, demirin yüksek frekanslı manyetik alanlardaki mıknatıslanma özellikleri üzerinde araştırmalar yapmıştır.1895 yılında İngiltere'ye giden Ernest Rutherford, Cambridge Üniversitesi'ndeki Cavendish Laboratuvarı'nda J.J. Thomson'ın (Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) yanında çalışmaya başlamıştır. Burada elektromanyetizma üzerindeki deneylerini sürdürmüş ve Hertz dalgalarını 3 km uzaklıktan gönderip almayı başarmıştır. Aralık 1895'te Wilhelm Conrad Röntgen'in X Işını'nı bulduğunu açıklamasının ardından, J.J. Thomson ve Rutherford bu konuda çalışmaya başladılar ve X Işını'nın gazlar içinden geçerken çok sayıda artı ve eksi elektrik yüklü parçacık ortaya çıkmasına, yani iyonlaşmaya yol açtığını, bu parçacıkları yeniden birleştirerek nötr atomlar oluşturduğunu buldular. Rutherford ayrıca bu iyonların hızını ve birbirleriyle birleşerek yeniden gaz molekülleri oluşturma süresini belirlemeye yönelik bir yöntem geliştirmiştir. İyonlaşma gücü yüksek olan ama kolaylıkla soğurulabilen ışın türünü alfa ışınları, daha az iyonlaşmaya yol açan, ama girim gücü daha yüksek olan ışınları da beta ışınları olarak adlandırmıştır.

19. yüzyılın sonlarına doğru pek çok bilim insanı artık fizikte gerçekleştirilecek bir yenilik kalmadığını düşünüyorlardı. Ama Rutherford üç yıl gibi kısa bir süre içinde Radyoaktiflik adında tümüyle yeni bir fizik dalı ortaya çıkarmıştır. Radyoaktifliğin bir elementin atomlarının başka bir elementin atomlarına kendiliğinden dönüşme süreci olduğu sonucuna vardı. Bu büyük başarı üzerine Ernest Rutherford 1903'te Royal Society üyeliğine seçilmiş ve ertesi yıl aynı kurumun üstün başarılı bilim adamlarına verdiği özel bir ödül olan Rumford Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Alfa ışınlarının elektrik ve magnetik alanlarda sapmaya uğradığını 1903'te belirleyen Rutherford, sapmanın yönünü inceleyerek, bu ışınların artı elektrik yüklü parçacıklardan oluştuğu sonucuna varmıştır. Ayrıca bu parçacıkların hızını ve elektrik yükü/kütle oranını ölçmeyi başarmıştır.

1908'de Nobel Kimya Ödülü'nü alan ve 1914'te kendisine Baron unvanı verilen Rutherford, 1922'de Royal Society'nin en büyük ödülü olan Copley Madalyası ile ödüllendirilmiştir. 1925'te Royal Society kurumunun başkanlığına seçilmiştir.

Bilime büyük katkı sağlayan Ernest Rutherford, 19 Ekim 1937 tarihinde Cambridge, İngiltere'de hayatını kaybetmiştir.

Rutherford Atom Modeli

Rutherford atom modeliErnest Rutherford tarafından 1911 yılında ortaya konmuş olan fiziksel modeldir. Arkasına film yerleştirilmiş bir altın tabakaya +2 yüklü alfa tanecikleri göndererek ışınların levhaya çarptıktan sonra izledikleri yolları çizilmiştir. Rutherford yapmış olduğu deneyle atomun çapını çok küçük bir sapmayla hesaplamıştır. Sapmanın nedeni büyük bir olasılıkla o zamanlarda daha hassas bir ölçme yönteminin bulunmamış olmasıdır.

Ernest Rutherford deney sonucunda şu bulgulara ulaşmıştır:

  • Öyleyse, atomda büyük boşluklar vardır.
  • Işınların küçük bir kısmının kırıldığı ve çok küçük bir kısmının yansıdığı görülmüştür: Öyleyse, atomda + (pozitif) yükler çekirdek adı verilen küçük bir hacimde toplanmıştır.
  • Atomda pozitif yük, kütle merkezinde çekirdek diye adlandırılan çok küçük bir hacimde toplanmıştır.
  • Atomda pozitif yüklü tanecikler kadar elektron, çekirdeğin etrafında bulunur ve atom hacminin büyük bir bölümünü elektronlar kaplar.
Rutherford atom modelinin eksik ve hatalı yönleri aşağıdaki gibidir.

  1. Nötronu bulamamıştır.
  2. Elektronların yerlerini ve hareketlerini tam olarak açıklayamamıştır.
Etiketler: ernest rutherford kimdir, rutherford atom modeli, ernest rutherford yaptığı çalışmalar, ernest rutherford hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap