Erwin Schrödinger Kimdir? Erwin Schrödinger'in Hayatı ve Bilime Katkıları


Teknonce > Bilim > Erwin Schrödinger Kimdir? Erwin Schrödinger'in Hayatı ve Bilime Katkıları
Erwin Schrödinger Kimdir? Erwin Schrödinger'in Hayatı ve Bilime Katkıları

Nobel Ödüllü Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger kimdir? Schrödinger Denklemi nedir? İşte Erwin Schrödinger'in hayatı ve bilime katkıları...

Erwin Schrödinger Kimdir? Erwin Schrödinger'in Hayatı ve Bilime Katkıları

Tam ismi Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger olan Avusturyalı fizikçi, 12 Ağustos 1887 tarihinde Viyana, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda dünyaya gelmiştir. Erwin Schrödinger, 1898 yılında Kraliyet Akademik Lisesi'ne başlamış ve 1906 yılında yüksek başarıyla mezun olmuştur. Erwin Schrödinger, liseden mezun olduktan sonra Viyana Üniversitesi fizik bölümüne başlamıştır. Burada okuduğu süre içerisinde öğretmenleri Franz Serafin Exner ve Friedrich Hasenöhrl'ün fikirledinden etkilenmiştir. Ayrıca Friedrich Kohlrausch isimli öğretmeninin gözetiminde deneysel çalışmalar yapmıştır.Erwin Schrödinger, 1910 yılında üniversiteden mezun olmuş ve askere gitmiştir. Askerliğini yaptıktan sonra tekrar üniversiteye dönmüş ve 1911 yılında Franz Serafin Exner'in yanında asistan olarak çalışmaya başlamıştır. 1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Erwin Schrödinger, tekrar askere çağrılmış ve İtalya cephesine gönderilmiştir.

Erwin Schrödinger, savaş bittikten sonra Viyana'ya dönerek radyoaktif bozunum ve kristal yapıların dinamikleri üzerinde çalışmaya başlamıştır. 1920 yılında Stuttgart'ta doçentiliği alan Erwin Schrödinger, 1921 yılında Breslau Üniversitesi'ne geçerek burada profesör olmuştur. Yaklaşık bir yıl kadar Breslau Üniversitesi'nde kalan Erwin Schrödinger, daha sonra Zürih Üniversitesi'ne geçmiştir. Zürih'te geçirdiği altı yıl boyunca pek çok değişik konu üzerinde çalıştıysa da, atomaltı parçacıkların mekaniği üzerine yazdığı ve 1926'da arka arkaya yayımladığı altı makalesiyle uluslararası üne kavuşmuştur. Bugün kendi adıyla anılan ve kuantum mekaniğinin en önemli sonuçlarından biri olan Schrödinger Denklemi'ni de ilk kez bu makalelerde ortaya koymuştur.

1927 yılında kısa bir süre ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde ders verdikten sonra, Berlin Üniversitesi'ne gelerek fizik bölümü başkanlığını Max Planck'tan(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) devralmıştır. Yahudi olmadığı halde, Almanya'da yükselen ırkçı Nazi iktidarından rahatsız olan Erwin Schrödinger, 1933'te İngiltere'ye taşınmış ve Oxford Üniversitesi'nde profesör olmuştur. Aynı yıl, Paul Dirac ile beraber Nobel Fizik Ödülü'nü aldığını öğrenmiştir.

Kuantum mekaniğine yapmış olduğu katkılarıyla Bilim dünyasında önemli bir yere sahip olan Erwin Schrödinger, 4 Ocak 1961 yılında Viyana, Avusturya'da hayatını kaybetmiştir.

Schrödinger Denklemi

Schrödinger denklemi, bir kuantum sistemi hakkında bize her bilgiyi veren araç dalga fonksiyonu adında bir fonksiyondur. Dalga fonksiyonunun uzaya ve zamana bağlı değişimini gösteren denklemi ilk bulan Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger’dir. Bu yüzden denklem Schrödinger denklemi adıyla anılır.

Etiketler: erwin schrödinger kimdir, schrödinger denklemi, erwin schrödinger hayatı, erwin schrödinger bilime katkıları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap