EVE Online İle Yeni Keşiflere Yardımcı Olabilirsiniz


Teknonce > Oyun > EVE Online İle Yeni Keşiflere Yardımcı Olabilirsiniz
EVE Online İle Yeni Keşiflere Yardımcı Olabilirsiniz

Yeni şeyler keşfetmek çoğumuzun rüyasıdır. Peki bunu bir oyun oynayarak gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Nasa'nın yaşam ihtimali olan gezegenler listesini açıkladığı gün, İzlandalı oyun geliştirici firması CCP de EVE Online oyunu ile bu araştırmalara yardımcı olacağını açıkladı. Reykjavík Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi, MMOS (MMV) ve 2017 Wolf Fizik Ödülünü'nün sahibi Michel Mayor'un işbirliğiyle CCP geliştiricileri, yeni keşifler için Project Discovery adlı bir mini oyun tasarladılar. EVE Online'de oynanan evrenin boyutu oldukça büyük. Bu nedenle,özellikle bazı uzun yolculuklarda, oyun sizi bir süre bekletiyor. Bu yolculuklar sırasında oyuncuların zaman geçirmesi için tasarlanan Project Discovery, oyuncuların gerçek ortamda bazı gezegenleri keşfetmesine imkan tanıyor. Bu bölümde karşınıza gerçek astronomi verileri çıkarılıyor ve oyuncular bilim insanlarının belirlediği kriterler çerçevesinde yeni gezegenleri katalogluyorlar. Yeterli sayıda oyuncunun belli istatistikleri oluşturması halinde, bu bilgiler oyun üreticileri tarafından Cenevre Üniversitesine iletilip daha ayrıntılı bir inceleme sürecine sokuluyor. 

Bu çalışma, bilim insanları için ciddi bir zaman tasarrufu anlamına geliyor. Ayrıca projenin bir diğer hedefi olan "insanlara bilimi tanıtma" çabasına da katkı sağlıyor. 

Daha önce, yine aynı şirketin desteğiyle, Protein Atlası projesi devreye sokulmuş ve proteinlerin insan vücudundaki öncemini daha iyi inceleyebilmek için bir çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmalarda oyuncuların desteğiyle 25  milyondan fazla sınıflama yapılmıştı. 

EVE ONLİNE

Eve Online, CCP firması tarafından geliştirilmiş ve uzay ortamında geçen çok oyunculu bir video oyunudur. Bilim kurgu olarak adlandırılan bu oyun, 7500'den fazla Güneş Sistemi arasında geçmektedir. Bu anlamda devasa bir boşlukta oynandığını söylenebilir. Bu ortamda oyuncular, kendi gemilerinin kaptanı olarak oyunu oynarlar. Güneş Sistemleri birbirlerine yıldız geçitleri ile bağlıdır. Bu Güneş Sistemlerinde ise aylar, uzay istasyonları, gezegenler, solucan delikleri, asteroidler gibi birçok faktör oyunu etkilemekte ve oyuncuları yönlendirmektedir.

Oyuncular madencilik, korsanlık, kaşiflik, tüccarlık gibi birçok misyon arasında tercih yapabilir ve bu alanlardan birinde uzmanlık kazanabilir. Oyuncuların uzmanlığı, kendi ilgi alanlarına ve oyundaki karakterini ne yönde geliştirdiğiyle ilişkili olarak oluşur. Oyunda ayrıca birden fazla ırk yer almakta ve hepsinin ayrı özellikleri bulunmaktadır. 

Astronomi severler için sadece oyunu oynamak değil, oyunun sunduğu yan seçenekler de cazip görünüyor. Şimdiden keyifli oyunlar dileriz. 

Kaynaklar: https://thenextweb.com/eu/2017/04/13/you-can-help-scientists-discover-new-exoplanets-in-eve-online/#.tnw_PCbhp8mN

https://tr.wikipedia.org/wiki/EVE_Online

Etiketler: eve online astronomi, eve online bilim, eve online tanıtım, eve online gezegen keşfi, eve online nasa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap