Facebook Boykot Edilecek!


Teknonce > Teknoloji > Facebook Boykot Edilecek!
Facebook Boykot Edilecek!

Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp ve Instagram 11 Nisan tarihinde 24 saatliğine boykot edilecekOperation Faceblock olarak adlandırılan boykotla ilgili ayrıntılar haberimizde...

Geçtiğimiz haftalarda Cambridge Analytica tarafından ortaya çıkarılan Facebook veri skandalı, şirkete büyük zararlar vermeye devam ediyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su olan Mark Zuckerberg 11 Nisan'da konuyla ilgili ifade verecek. Zuckerberg'in ifade verdiği sıralarda ise Operation Faceblok isimli boykot başlamış olacak. Operation Faceblok'un amacı 24 saat boyunca Facebook, Messenger, Whatsapp ve Instagram uygulamalarını kötülemek. Ayrıca kullanıcılar bu platformlardaki hesaplarını 1 günlüğüne dondurarak şirkete büyük bir mesaj vermeyi planlıyorlar.Operation Faceblock'u başlatan ve 11 Nisan'da şirketi en çok eleştirecek kişi olan Laura Ullman, boykot hakkında" İnsanların Facebook'u sevdiklerini ancak iyileştirmeler görmek istediklerini doğrudan ifade edebilecekleri bir kampanya organize etmek istedik." şeklinde bir açıklama yaparak Operation Faceblock'un amacını açıkladı. Kullanıcıların birlik olarak Mark Zuckerberg ve şirketine mesaj vermelerine olanak sağlayan Laura Ullman, "Platformu bir gün boyunca kullanmamak kolayca gerçekleştirilebilecek sanal bir gösteri ancak daha iyisini istediğimize dair güçlü bir mesaj gönderecek." ifadesini kullandı.

Operation Faceblock sözcüsü Laura Ullman, boykot için uygulamaların silinmesinin zorunlu olmadığını dile getirdi. İşte Ullman'ın konu hakkındaki açıklaması: "Herkesin uygulamayı silmek gibi bir lüksü yok. Facebook bir tekel yarattı ve kimi ülkelerde Facebook internete girmenin tek yolu olarak görülmekte. Ayrıca Facebook bazı yerlerde insanların tek haber kaynağı konumunda. Ancak bu durum şirketin verilerimizi satması için bir sebep değil"

Facebook, Cambridge Anlaytica tarafından ortaya çıkarılan bu durumdan Türkiye'de 234 bin 584 kişinin etkilendiğini açıkladı. Dünya genelinde ise yaklaşık olarak 90 milyon kullanıcının kişisel verileri sızdırılmış durumda. Bu kullanıcıların kaçının Operation Faceblock'a destek vereceği bilinmese de Facebook'un zararının çok büyük olacağı düşünülüyor.

Etiketler: facebook boykot, operation faceblock, laura ullman

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap